Opublikowano: 13 sierpnia 2019
Echa Powstań Śląskich w obrazach malarzy gołębiego serca z kolekcji "Barwy Śląska" Stanisława Gerarda Trefonia

W naszej Galerii na Parterze zobaczyć można nową wystawę zatytułowaną Echa Powstań Śląskich w obrazach malarzy gołębiego serca z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia.

Prezentowana w naszym Muzeum wystawa związana jest z uroczystymi obchodami rocznicowymi Powstań Śląskich oraz stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego. Zgromadzono na niej 30 obrazów autorstwa 15 twórców: Janusza Bartoszka, Franciszka Burzyka, Piotra Chmielarskiego, Czesława Fojcika, Mariana Geremka, Wernera Ludwika Hajduka, Józefa Hetmana, Alicji Marcol, Andrzeja Marcola, Janiny Motyki, Ireny Peikert, Józefa Podkowika, Jerzego Skiby, Krzysztofa Websa i Maksymiliana Wodziaka.

Artyści podjęli w swoich pracach temat powstań śląskich, zobrazowali w nich głównie wątki wymarszu, walki, opatrywania rannych, uzbrojenia, odpoczynku po walce.

Obrazy pochodzą z kolekcji „Barwy Śląska”, stworzonej przez kolekcjonera i organizatora wystaw – Stanisława Gerarda Trefonia, i są pokłosiem I Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza (powstańca śląskiego, przedwojennego działacza patriotycznego i animatora amatorskiego ruchu malarskiego), który odbył się w 2009 roku. Prace zostały zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w pałacu Henckel von Donnersmarcków w Nakle Śląskim, gdzie łącznie pokazano 46 obrazów.

Wystawę oglądać można do 1 października br. w godzinach pracy Muzeum.