Opublikowano: 15 listopada 2019
Jeden przedmiot, wiele opowieści — zdjęcia

Galeria Jednego Eksponatu | listopad – grudzień 2019 r.

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych Jeden przedmiot, wiele opowieści co miesiąc prezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — w istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

Na wystawie z cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” w dniach 15.11-10.12.2019 r. prezentowane są dwie stare fotografie. Pochodzą ze zbiorów pani Justyny Wczasek, mieszkanki Chorzowa. Są to fotografie jej dziadków: Emanuela Szołtyska (ur. 24 marca 1908 roku w Chorzowie, zm. 7 września 1972 roku w Bad Reichenhall) i Klary Szołtysek z domu Orpik (ur. 7 lipca 1909 roku w Zabrzu, zm. 2 maja 1973 roku w Bad Reichenhall).

Prezentowane zdjęcia nie przedstawiają osób powszechnie znanych – gwiazd ekranu, polityków czy sportowców, są jednak ciekawym przykładem tego, iż każdy z nas nosi w sobie jakąś historię. Pozornie pospolite zdjęcia łączą kilka osób: małżeństwo Szołtysków, producenta materiałów, na których zostały wykonane fotografie, oraz fotografa. Każda z nich odcisnęła swój ślad w epoce, w której przyszło jej żyć. Co więcej, splatały się z nimi także losy innych, nierzadko skomplikowane, jak miało to miejsce w przypadku siostry Klary Szołtysek, Anny Burnicki, o której również jest mowa na wystawie.

Zdjęcia zostały wytłoczone na tekturze i opatrzone pieczątkami: „Świadectwo ochronne Urzędu Patentowego nr 1113 Moderne Kielce” oraz M. Szczepański, Królewska Huta ul. (nieczytelna). Pierwsza z nich dotyczy historii Koppela Gringrasa, właściciela studia fotograficznego „Moderne” w Kielcach, Wytwórni Fotochemicznej „Orion” oraz zakładu fotograficznego „Emalit”. Druga odnosi się do postaci tajemniczego fotografa, który wykonał zdjęcia. Połączenie tych wątków wraz z postaciami z fotografii stanowi fascynujący zapis ludzkich losów, z którymi będą Państwo mogli się zapoznać odwiedzając naszą wystawę.

Eksponaty wraz z towarzyszącą im ekspozycją można zobaczyć w Galerii Na Piętrze, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie.

Kontakt w sprawie wystawy: Paweł Roszak-Kwiatek: tel. 32 241 07 18, wew. 212