Opublikowano: 04 maja 2020
45 lat skansenu w Chorzowie - widok na wieżę telewizyjną

W maju tego roku mija 45 lat od otwarcia Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Chcielibyśmy świętować tę rocznicę razem z wszystkimi miłośnikami naszego Muzeum, niestety ze względu na ograniczenia spowodowane panującą pandemią prawdopodobnie nie będzie to możliwe. W związku z tym proponujemy inną formę obchodzenia rocznicy. Rozpoczynamy akcję „Czas na wspomnienia”, w ramach której zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami z wizyt w naszym Muzeum na przestrzeni ostatnich 45 lat, jak również z okresu poprzedzającego jego powstanie. Prosimy przesyłać je na adres e-mail: wspomnienia@muzeumgpe-chorzow.pl lub adres pocztowy: ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów (z dopiskiem WSPOMNIENIA).

Spośród osób, które prześlą nam swoje wspomnienia, nagrodzimy bezpłatną wejściówką te, które nadeślą najciekawsze teksty. Zachęcamy także do dołączania zdjęć z pobytu w Muzeum (opatrzonych choć orientacyjną datą). Wybrane wspomnienia, za zgodą autorów, zamieścimy na stronie internetowej MGPE.

Osoby, które przyślą materiały z najwcześniejszego okresu funkcjonowania Muzeum lub z czasów przed jego otwarciem (np. budowy), nagrodzimy dodatkowo wydawnictwami albumowymi.

Aby nieco ułatwić Państwu sformułowanie myśli, przygotowaliśmy 4 pytania, na które chcielibyśmy poznać odpowiedź:

1. Jakie Pani/Pana wspomnienia wiążą się z działalnością Muzeum na przestrzeni lat jego funkcjonowania (zwiedzaniem, nowymi obiektami na ekspozycji budownictwa ludowego, imprezami plenerowymi, wystawami)?

2. Jak wyglądał teren Muzeum przed rozpoczęciem i w trakcie jego budowy?

3. Jak wyglądało Muzeum i jak było odbierane w pierwszych latach po otwarciu?

4. Czy zna Pan/Pani jakieś ciekawe anegdoty na temat Muzeum, a może Panu/Pani przytrafiła się jakaś ciekawa/niesamowita historia podczas pobytu w naszej instytucji?