Opublikowano: 02 października 2020
Stwory Potwory Ziemi Słowiańskiej - odc. 02 - Płanetnik - Teatr Trip

Płanetnik to postać demoniczna wywodzącą się z naszej rodzimej kultury słowiańskiej. To właśnie o tej postaci opowiada jeden z siedmiu filmów projektu STWORY POTWORY ziemi słowiańskiej. A wspominamy o nim, ponieważ przeważająca część filmu poświęcona Płanetnikowi powstała w naszym skansenie.

Kim jest Płanetnik? Cytując opis pomysłodawców projektu „to super gość od „mokrej roboty”, ktoś, kto zarządzał zjawiskami atmosferycznymi – na lasso łapał chmury i je przesuwał, tak aby grad i deszcz nie niszczyły ludziom pól uprawnych”.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną projektu STWORY POTWORY, a szczególnie polecamy podstronę Płanetnik, gdzie naleźć można pakiet informacji na temat bohatera, który pojawił się w naszym skansenie.

Poniżej anonsowany we wpisie film:

STWORY POTWORY ziemi słowiańskiej to unikatowy projekt na skalę kraju, propagujący postaci z demonologii słowiańskiej we współczesnej interpretacji młodych twórców.

Stwory Potwory to:

• 7 interesujących postaci z demonologii słowiańskiej (Lasowik, Płanetnik, Bzionek, Boże Siedleczko, Świetla, Dola, Utopiec)

• 7 dynamicznych filmów edukacyjnych,

• 7 mistrzowskich charakteryzacji,

• 7 autorskich scenariuszy lekcji,

• 7 warsztatów plastycznych,

• 7 ciekawych ilustracji,

• 13 twórców.

Podstawowym założeniem zadania jest popularyzacja oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży profili postaci z wierzeń ludowych kultury słowiańskiej, a co za tym idzie, popularyzacja korzeni kultury polskiej. Wiedza ta zostanie przekazana za pomocą dynamicznych filmów edukacyjnych, w których słowiańskie stwory będą same opowiadać o sobie.

Pragniemy ukazać dzieciom nieznany im, bo pomijany chociażby w szkołach, świat ich praprzodków. Uświadomić im, że istniało coś więcej poza kulturą i wierzeniami Greków czy Rzymian, tak szeroko omawianą i popularną. Pragniemy zakotwiczyć w świadomości dzieci i młodzieży wyobrażone i ciekawe postaci, ożywione w rodzimych, ludowych wierzeniach kultury słowiańskiej. Chcemy przedstawić je w sposób najbardziej atrakcyjny dla młodych widzów, dzięki wykonaniu mistrzowskiej charakteryzacji filmowej. Dodatkowo, pragniemy aktywizować dzieci i młodzież poprzez organizację internetowego konkursu, którego celem będzie stworzenie „Domowej Księgi Prawierzeń”.

Wśród postaci z demonologii słowiańskiej również mocno zakorzenione na Śląsku demony jak Utopiec czy Świetla.

Jeden z filmów o Utopcu będzie nagrywany w gwarze śląskiej.