Opublikowano: 01 grudnia 2020
konserwacja pieca żeliwnego - skansen Chorzów

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ma zaszczyt zaprosić do udziału w kolejnej – VII już – edycji sesji konserwatorskiej, tym razem poświęconej problematyce wyrobów żeliwnych oraz emaliowanych. Jej tematyka koncentrować się będzie wokół renowacji zabytkowego pieca żeliwnego, pochodzącego z miejscowości Wieszowa. Termin spotkania to 11 grudnia 2020 r.

Jeszcze niedawno żeliwo powszechnie wykorzystywano do produkcji wielu sprzętów kuchennych, takich jak: patelnie, garnki, brytfanny, ale nie tylko. Z surowca tego wykonywano również rozmaite elementy wyposażenia budynków, w tym – przykładowo – kaloryfery, wanny i piece grzewcze właśnie. Warto pamiętać, że żeliwo stawało się też po wielokroć tworzywem w rękach artystów. W wyniku rozwoju technologicznego popyt na wyroby żeliwne ulegał sukcesywnemu osłabieniu. Pomimo tego, dziś jeszcze surowiec ten, z uwagi na jego właściwości użytkowe, wykorzystuje się do produkcji elementów infrastruktury drogowej: studzienek, włazów, kratek i rur, a odlane z niego części stosowane w przemyśle motoryzacyjnym i branży ciepłowniczej uchodzą za wyjątkowo solidne i odporne na zużycie.

Stosowanie emalii, czyli sproszkowanej mieszaniny materiałów poddanej obróbce termicznej, używanej do zabezpieczania i wykańczania powierzchni, również straciło na popularności. Emaliowane wanny, zlewy, miski, garnki, czy nawet tabliczki z nazwami ulic i oznakowaniem budynków odchodzą powoli w zapomnienie, zastępowane materiałami łatwiej dostępnymi, tańszymi w produkcji i obróbce.

Faktem jest, że wiedza i umiejętności wytwarzania produktów żeliwnych i emaliowanych, zwłaszcza codziennego użytku, przemija. A zatem, niech tegoroczna sesja konserwatorska stanie się przyczynkiem do interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń związanych zarówno z konserwacją i ochroną zabytków, jak też popularyzacji wiedzy na temat odlewnictwa żeliwa i emalierstwa. Zaproszenie do aktywnego udziału w spotkaniu skierowane jest przede wszystkim do konserwatorów dzieł sztuki, rzemieślników, muzealników, historyków sztuki, zdunów oraz pasjonatów zduństwa i odlewnictwa.
Szczegółowy program sesji konserwatorskiej zostanie udostępniony na stronie internetowej organizatorów (…).

Uwaga! W związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z pandemii wirusa COVID-19, zarówno sesja konserwatorska „Żeliwo i emalia. Konserwacja przedmiotów wykonanych ze stopów żelaza z węglem oraz wyrobów emaliowanych”, jak i wydarzenia towarzyszące zostaną przeprowadzone w formie online. Pomimo wynikłych trudności, gorąco zapraszamy do uczestnictwa.

Prosimy o przesłanie potwierdzenia udziału w sesji na adres: adamczak@muzeumgpe-chorzow.pl, w terminie do 9.12.2020 r. W wiadomości zwrotnej otrzymacie Państwo link do odpowiedniego spotkania w aplikacji ZOOM, za pomocą której wydarzenia będą transmitowane.

 

Program VII sesji konserwatorskiej (format pdf).

 

Organizatorzy sesji:

dr Agnieszka Przybyła-Dumin

dr Przemysław Nocuń

mgr Damian Adamczak

mgr Magdalena Cielesta

 

piec zeliwny-plakat-druk