Opublikowano: 26 kwietnia 2021
#etnoopowieści - okładka drugiego odcinka podcastu

Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka nowego cyklu „Święta zapomniane”, który to publikujemy w ramach podcastu #etnoopowieści. W cyklu tym przywołujemy święta, o których zwykle już nie pamiętamy, zwyczaje, które wyparliśmy ze zbiorowej pamięci, obrzędy niegdyś ważne, a dzisiaj pielęgnowane co najwyżej przez niewielkie wspólnoty lokalne.

Opublikowany dzisiaj odcinek dotyczy obyczajów związanych z obchodami świąt czterech patronów – świętych Jerzego, Wojciecha, Marka i Urbana. Dzięki ich wstawiennictwu liczono m.in. na dorodne plony oraz powodzenie w hodowli zwierząt. W tradycjach tych dostrzec można wiele elementów charakterystycznych dla religijności ludowej. Co zatem zapowiadał deszcz, a co mgła w dniu św. Wojciecha? Jak dbano o konie w Ostropie (dzisiejszej dzielnicy Gliwic)? Od kiedy nie palono światła w chałupach i co groziło za pracę w dniu św. Marka? Jakie znaczenie miały procesje oraz obchodzenie pól i dlaczego gest „zamknięcia” był tak ważny?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli w kolejnym odcinku serii „Święta zapomniane” pomysłodawczyni cyklu, dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik Działu Nauki naszego muzeum.

Platformy podcastowe

Przygotowane przez nas treści można aktualnie odsłuchać w ramach platform podcastowych:

Anchor: #etnoopowieści – odcinek drugi;

Spotify: #etnoopowieści – odcinek drugi.

#Anchor

#Spotify