Opublikowano: 21 sierpnia 2021
#etnoopowieści

W cyklu tym przywołujemy święta, o których zwykle już na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim nie pamiętamy, zwyczaje i przekonania, które wyparliśmy ze zbiorowej pamięci, obrzędy niegdyś ważne, a dzisiaj pielęgnowane co najwyżej przez niewielkie wspólnoty lokalne.

W kolejnym odcinku podcastu dowiemy się, w święto którego patrona warzywa są gotowe do zbioru, a co po danej dacie ucieka do ziemi. Kiedy groch jest gotowy do zbioru i od kiedy ptaki przestają śpiewać? Co wspólnego z kiszeniem ogórków i kapusty ma święty Bartłomiej?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli w kolejnym odcinku serii „Święta zapomniane” pomysłodawczyni cyklu – dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik Działu Nauki naszego muzeum.

Platformy podcastowe

Przygotowane przez nas treści można aktualnie odsłuchać w ramach platform podcastowych:

Anchor: #etnoopowieści – odcinek szósty;

— Spotify: #etnoopowieści – odcinek szósty