Opublikowano: 01 marca 2022
Flaga Ukrainy

Solidarni z Ukrainą – zwiedzanie za 1 zł

Serdecznie zapraszamy wszystkich obywateli Ukrainy do zwiedzania Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Obywatele Ukrainy będą mogli wejść na podstawie tzw. biletu specjalnego za symboliczną złotówkę, na podstawie dowodu przekroczenia granicy polskiej od daty 24.02.2022 r.

Dzieci narodowości ukraińskiej, które uczestniczyć będą w warsztatach dla grup zorganizowanych również zapłacą za wstęp na zajęcia 1 zł (na takich samych zasadach).

Сердечно запрошуємо всіх громадян України відвідати музей “Верхньосілезький етнографічний парк в Хожуві”. Громадяни України зможуть ввійти на підставі так званого спеціального квитка за символічний злотий на підставі доказів перетину польського кордону з 24.02.2022 року.

Діти української національності, які братимуть участь у семінарах для організованих груп також платитимуть 1 злотий за допуск до занять (на тих самих умовах).

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” włącza się do wojewódzkiej akcji pomocy dla mieszkańców Ukrainy #SlaskiedlaUkrainy. Wszyscy, którzy zechcą, będą mogli zostawić najpotrzebniejsze artykuły w specjalnie przygotowanych punktach – w kasie i budynku administracyjnym muzeum

– Dzisiaj nie możemy być obojętni na dramatyczną sytuację, w której znalazły się Ukrainki I Ukraińcy. Dzisiaj nie możemy zapomnieć o tym, że solidarność oznacza jeden dla drugiego. Dzisiaj nie możemy bezczynnie przyglądać się cierpieniu. Dlatego „Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” włącza się w akcję wojewódzkiej pomocy #SlaskiedlaUkrainy  – mówi Artur Madaliński, dyrektor instytucji.

Na terenie muzeum utworzony zostały punkty, do których mieszkańcy aglomeracji będą mogli przynosić najpotrzebniejsze artykuły. Punkty te znajdują się w budynku kasy (strefa wejścia do muzeum) oraz w budynku administracyjnym. Darczyńcy  będą mogli podjechać do drzwi budynku i złożyć przedmioty w specjalnie przygotowanej do tego sali na parterze.

Bardzo ważne jest jednak, aby pomagać rozsądnie. Jak zaleca główny organizator zbiórki – Caritas Archidiecezji Katowickiej, z którym muzeum jest w stałym kontakcie – na tą chwilę  potrzebne są przede wszystkim takie artykuły, jak:

• artykuły spożywcze o długim terminie ważności, słodycze,
  • żywność dla dzieci – mleka modyfikowane, kaszki, jedzenie w słoiczkach,
  • woda butelkowana,
  • artykuły dla dzieci – pampersy, wilgotne chusteczki higieniczne,
  • ogólne środki czystości dla wszystkich,
  • śpiwory, koce termiczne.

Uwaga! Żywność powinna mieć długi termin przydatności i nie wymagać przechowywania w warunkach chłodniczych. Na dzisiaj nie ma potrzeby przynoszenia odzieży. Pozostałe przedmioty powinny być natomiast nowe i nieużywane.

Zgodnie z sugestiami organizatorów, bardzo prosimy, by – w miarę możliwości – dostarczać artykuły w opakowaniach (kartony, zgrzewki). Bardzo ułatwi to segregację i transport darów.

Wszelkie dary zebrane w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zostaną przekazane do magazynu Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Zbiórka prowadzona będzie codziennie w godzinach pracy muzeum. Osobą koordynującą działania ze strony muzeum jest Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji MGPE, tel. 32 241-07-18 wew. 204.

Pamiętajmy – każda pomoc ma znaczenie!

Lista produktów, które będą zbierane w ramach akcji

Baza lokalowa dla Uchodźców z Ukrainy – Województwo Śląskie

Województwo Śląskie uruchomiło bazę lokalową dla Uchodźców z Ukrainy – narzędzie, służące kojarzeniu osób oferujących pomoc z uchodźcami z Ukrainy.

Z objętej wojną Ukrainy każdego dnia przybywają do naszego kraju i regionu uchodźcy poszukujący schronienia. Wielu z nas, poruszonych ich sytuacją oferuje pomoc materialną, ale też udostępnia dach nad głową w postaci domu, mieszkania czy pokoju.

Aby ta pomoc była skuteczniejsza uruchomiony został specjalny dwujęzyczny serwis www.slaskiedlaukrainy.pl koordynowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Pomoc niesiona jest bezinteresownie, dlatego oferty nie mogą mieć charakteru komercyjnego. W przypadku zdeaktualizowania oferty wynajmu prosimy o kontakt z administratorem serwisu.

Osoby mogące ugościć uchodźców podają kilka informacji o tym kogo i gdzie mogą przyjąć oraz swoje dane kontaktowe, aby ułatwić bezpośredni kontakt ze sobą.

Nie jest to narzędzie dla samorządów czy instytucji, tylko prosta baza lokalowa przygotowana z myślą o mieszkańcach – prywatnych osobach, które chcą pomóc, a nie zawsze wiedzą jak zacząć.