Opublikowano: 08 kwietnia 2022

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na wystawę fotografii Antoniego Kreisa „SEMANA SANTA – sacrum i profanum (Wielki Tydzień w hiszpańskiej Maladze)”. Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane przez autora w Maladze, w 2010 roku.

Celem pięciodniowej wyprawy do Malagi było wykonanie reportażu fotograficznego z uroczystości, którą znałem dotąd z relacji naocznych świadków. Postanowiłem zobaczyć na własne oczy to, czego dowiedziałem się z ich opowieści Zobaczyć, przeżyć i udokumentować w postaci fotografii – mówi Antonii Kreis, autor wystawy.

Hiszpański Wielki Tydzień to dziś jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Malaga to rodzinne miasto Pablo Picassa, oraz znanego aktora Antonio Banderasa. Co roku – w Wielki Tydzień (Semana Santa) poprzedzający Święta Wielkanocne – do Malagi przybywają setki tysięcy turystów z całego świata. Misterium, jakie odbywa się na ulicach drugiego co do wielkości miasta Andaluzji, zachwyca zarówno rozmachem, jak i niespotykanym klimatem. Od rana do wieczora ulice przemierzają liczne procesje złożone z członków tradycyjnych bractw i stowarzyszeń religijnych, skupionych przy parafiach, poprzebieranych w wielobarwne szaty. Każde z bractw posiada charakterystyczny dla siebie kolor szat i bierze udział w odpowiednim dniu Wielkiego Tygodnia maszerując w otoczeniu platformy – tronu, która waży nieraz nawet kilka ton. Znajdujące się na nich figury tonące w żywych kwiatach i w blasku świec, często ozdobione misternej roboty baldachimami, to niekiedy bezcenne dzieła sztuki sakralnej z czasów średniowiecznych, a dźwigane są przez mężczyzn tzw. costaleros.

– Szczerze polecam podróż do Malagi lub innych hiszpańskich miast, gdzie w okresie wielkanocnym również odbywają się podobne misteria. A na razie zapraszam na wystawę – dodaje Kreis

Wystawę można obejrzeć w budynku dyrekcji, w galerii na 1 piętrze, w godzinach pracy Muzeum.

Antoni Kreis –  artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF, wieloletni pracownik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Prace Antoniego Kreisa znalazły się na ponad dwustu fotograficznych wystawach zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. Jest laureatem dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych, autorem zdjęć m.in. do podręczników szkolnych, fotograficznych ilustracji do książek oraz albumów fotograficznych a także wydawnictw z zakresu metodyki fotografii.

Bilety do Muzeum:

15 zł normalny