Opublikowano: 11 sierpnia 2022

Celem dwuletniego zadania jest konserwacja pięciu zabytkowych obiektów kubaturowych stanowiących część ekspozycji terenowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W ubiegłym roku wykonano wymianę poszycia dachowego na chałupie z Frydka, a także przeprowadzono fumigację spichlerza dworskiego z Bujakowa. Obecnie w muzeum zakończyły się prace związane z fumigacją i impregnacją chałupy groniowej z Brennej.

Fumigacja to jedna z metod na zwalczanie szkodników drewna. Podczas  zabiegu stosuje się toksyczny gaz, który wnika głęboko w drewno zabijając szkodniki. Przed gazowaniem zabezpiecza się i uszczelnia budynek by substancja aktywna nie wydostawała się na zewnątrz. Po zakończeniu procesu odgazowuje się obiekt.  W czasie prac obiekty  zostaną szczelnie „opakowane” w foliowe namioty i zabezpieczone. Następnie ich konstrukcja będzie odczyszczona i nasycona środkiem impregnującym, zabezpieczającym  przed atakiem owadów i grzybów, a także zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 140 000 zł.