Opublikowano: 28 września 2022

W obecnym kształcie kościół z Nieboczów powstał w 1791 roku jednak jego historia sięga XIV wieku. W kronikach parafialnych widnieje informacja, że w centralnej części wsi Nieboczowy, w rozwidleniu dróg, znajdowała się dawniej niewielka drewniana kaplica powstała prawdopodobnie w 1380 roku. Według przekazów w 1791 roku do drewnianej kapliczki dobudowano nawę z wieżyczką i przedsionek, ufundowane przez rodzinę Zdrzałków. Kościół w swej historii dwukrotnie był przenoszony – w 1971 roku do Rybnika-Kłokocina, a w 1995 roku – do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Ponowne poświęcenie kościoła odbyło się 28 września 1997 roku. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

23 września na antenie Radia Em wyemitowany został materiał o historii i wędrówce kościółka przygotowany przez redaktor Justynę Stolfik-Binda. Materiał jest dostępny do odsłuchania dzięki uprzejmości Redakcji.

Pełna informacja na temat Kościoła z Nieboczów w dziale “O Muzeum” w zakładce „Obiekty” (obiekt nr 49).