Opublikowano: 10 listopada 2022

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza do zanurzenia się w świat dawnych śląskich wierzeń. Przejmujące historie, specjalna sceneria oraz wielki finał w wiejskiej chałupie zielarki dostarczą zwiedzającym wyjątkowych emocji i przygodę, którą będą mogli odczuć wszystkimi zmysłami.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami sezon jesienno-zimowy to sporo nowości i propozycji na spędzenie wolnego czasu właśnie u nas. Bywalcy Nocy Muzeów w skansenie często dopytywali o podobne atrakcje, postanowiliśmy zatem zaprosić  wszystkich głodnych wrażeń w sobotę 26 listopada i 10 grudnia na wieczorne bajanie – informuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE.

10 grudnia zaplanowano dwa spotkania o godzinie 16.00 i 16.45. Przy kasach muzeum na gości czekać będzie przewodnik, który przy świetle lampionów zaprosi na spacer przez ciemności chorzowskiego skansenu (można również zabrać ze sobą własną latarkę bądź czołówkę). Celem tej niezwykłej podróży jest chałupa zielarki, którą zamieszkują śląskie demony. Na gości czekać będzie gawędziarz, który opowie o duchach i strachach zamieszkujący nie tylko dawną  wieś. Warto zaznaczyć, że nie zabraknie efektów specjalnych, wzmacniających wyobraźnię zwiedzających. Wspólna wyprawa zakończy się wizytą w karczmie u Brożka, która ugości uczestników rozgrzewającą herbatą.

26 listopada uczestnicy wydarzenia spotkają się z Zofią Przeliorz z Żor-Osin, autorką książki „Dusza starego domu”, która opowie o utopkach, fojermonach i innych zjawach zaś 10 grudnia opowieści będzie snuł Edward Jon z Rudy Śląskiej-Orzegowa, którego książka „Tu się wszysko zaczło” ukaże się niebawem.

►UWAGA◄ Ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w spotkaniu:

• 26 listopada z Zofią Przeliorz należy do czwartku tj. 24 listopada do godziny 15.00 zakupić online bilet w cenie 20 zł (obejmuje wstęp i pamiątkową przypinkę ze straszkiem) (Uwaga: spotkanie wyprzedane)

• 10 grudnia z Edwardem Jonem należy zakupić online bilet w cenie 20 zł – obejmuje wstęp i pamiątkową przypinkę ze straszkiem. (Uwaga: Kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc)