Opublikowano: 15 listopada 2022
Materiałowy miś pacynka ilustrujący informację o warsztatach rodzinnych

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” z przyjemnością zaprasza na listopadowe warsztaty w skansenie:

► Warsztaty andrzejkowe

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak dawniej wyglądały andrzejki i jakie wróżby im towarzyszyły, to koniecznie odwiedźcie nasze Muzeum 27 listopada (niedziela) o godzinie 11.30 i weźcie udział w zajęciach związanych z tym magicznym świętem. W pierwszej części zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała jesień na wsi. Posłuchają o dawnych pracach polowych i zajęciach wykonywanych podczas długich, jesiennych wieczorów (darciu pierza, łuskaniu grochu oraz przędzeniu lnu), które były okazją do spotkań towarzyskich i zalotów. Poznają też dawne wróżby i święta z nimi związane (Katarzynki dla kawalerów i Andrzejki dla panien).

Drugą część spotkania poświęcimy wspólnej zabawie. Uczestnicy zostaną podzieleni na podgrupy, w których na zmianę będą wróżyć z wosku, obierek z jabłka, kubeczków czy losując igłą imię wybranki/wybranka.

Koszt udziału w wydarzeniu: 15 zł od osoby.

Chęć uczestnictwa należy zgłosić w Dziale Edukacji i Popularyzacji – telefonicznie 32 241 07 18 wew. 204 lub mailowo skorupska(at)muzeumgpe-chorzow.pl.

► Warsztaty rodzinne „Pacynkowe misie”

28 listopada (poniedziałek) zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty rodzinne „Pacynkowe misie”, które odbędą się o godzinie 17.00 w naszym Muzeum. Warsztaty towarzyszą wystawie „Czar dzieciństwa – konserwacja zabawek i sprzętów dla dzieci”.

Podczas zajęć uczestnicy z gotowych, wyciętych wcześniej bawełnianych form samodzielnie komponują swoją przytulankę nadając jej indywidualny charakter – ręcznie doszyją jej elementy wycięte z kolorowych filców: oczka, noski, uszka, buźki, ogonki, łapki, a następnie zszywają po obwodzie, pozostawiając otwór od dołu.

Czas trwania warsztatów: 2h.

Koszt udziału w wydarzeniu: 29 zł (uczestnik + dwóch opiekunów).

UWAGA: ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona! Chęć uczestnictwa należy zgłosić w Dziale Edukacji i Popularyzacji – telefonicznie 32 241 07 18 wew. 204 lub mailowo skorupska(at)muzeumgpe-chorzow.pl.