Opublikowano: 10 stycznia 2020
Ferie zimowe w skansenie - Chorzów

Ferie zimowe 2020! Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do uczestnictwa w zajęciach i warsztatach organizowanych przez nasze muzeum podczas tegorocznych Ferii Zimowych. Poniżej znaleźć można kompletny program przygotowanych przez nas atrakcji.

• 11.01.2020 r. (sobota) – Rozpoczęcie ferii zimowych w Kole Małego Etnografa
Mali Etnografowie nie zapadają w sen zimowy. Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie Koła Małego Etnografa. Tym razem zajęcia będą dotyczyły tematyki noworocznej oraz karnawałowej – uczestnicy poznają dawne zwyczaje związane z tym radosnym i magicznym czasem, a także dawne zimowe prace gospodarcze, związane między innymi z obróbką wełny i lnu, w których dane im będzie uczestniczyć. Na koniec nakarmimy nasze ukochane owieczki i barana Dyzia oraz dowiemy się w jaki sposób zwierzęta radzą sobie z niskimi styczniowymi temperaturami.

Zbiórka przy kasie Muzeum o godz. 11.00. Czas trwania – 1,5 h.

Bilety: uczestnik – 10 zł opiekun – 1 zł

• 13.01.2020 r. (poniedziałek) Legendy o młynie i wiatraku

Na zajęciach dzieci odkryją tajemnice starego wiatraka i młyna wodnego, dowiedzą się jak powstaje mąką i poznają jej nietypowe zastosowanie.

• 14.01.2020 r. (wtorek) Wstążki malowane

Zajęcia poświęcone zdobieniu stroju śląskiego, połączone z warsztatami malowania kwietnych wzorów na wstążkach.

• 15.01.2020 r. (środa) Śladami dawnej magii

Bohaterami lekcji są, między innymi, południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji uczestnicy odkrywają tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny.

• 16.01.2020 r. (czwartek) Marysia i Janek zapraszają na wieś

Co jadły, w co się bawiły i gdzie spały dzieci na dawnej wsi? Opowieści połączone z zabawą.

Bilety: uczestnik – 7 zł   opiekun – 1 zł

• 17.01.2020 r. (piątek) Szlakiem ginących zawodów

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z domem i warsztatem szewca, cieśli, plecionkarza, stolarza i bednarza, a także odwiedzą związaną z tym wystawę.

• 20.01.2020 r. (poniedziałek) Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

Bilety: uczestnik – 7 zł   opiekun – 1 zł

• 21.01.2020 r. (wtorek) Zagroda pełna zwierząt

Odwiedziny u czworonożnych mieszkańców skansenu.

• 22.01.2020 r. (środa) Mały Etnograf

Co to jest muzeum etnograficzne? Jak podróżują drewniane domy? Gdzie pochowały się zaginione eksponaty? Podczas zajęć dzieci poznają odpowiedzi na te pytania.

Bilety: uczestnik – 7 zł | opiekun – 1 zł

• 23.01.2020 r. (czwartek) O czym szumi wiklina?

Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe techniki plecionkarskie niezbędne do wyplatania wiklinowych koszy.

Zbiórka przy kasie Muzeum o godz. 12.00. Czas trwania – 2 h.

• 24.01.2020 r. (piątek) W starej szkole

Łupkowa tabliczka, kałamarz i worek z grochem. Podczas zajęć uczestnicy zasiądą w ławkach starej szkoły i dowiedzą się czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

Bilety: uczestnik – 7 zł | opiekun – 1 zł

• 25.01.2020 r. (sobota) – INŻYNIEROWIE SPOD STRZECHY – zakończenie ferii zimowych w skansenie

Zapraszamy wszystkich młodych inżynierów zainteresowanych techniką na dawnej wsi na fascynujące, łączące zabawę z edukacją zajęcia. Podczas zwiedzania Muzeum uczestnicy zajęć zapoznają się m.in. z dawnymi warsztatami, kuźnią, foluszem, a także z wiatrakiem i młynem wodnym. W II części zajęć w sali edukacyjnej młodzi inżynierowie wykorzystując pozyskaną wiedzę własnoręcznie zbudują model drewnianego wiatraka.

Zbiórka przy kasie Muzeum o godz. 10.00. Czas trwania ok. 5 godzin (podczas zajęć przewidziana jest przerwa na posiłek dla uczestników w karczmie [nuggetsy, frytki, surówka i napój]).

Bilety: uczestnik – 39 zł | opiekun – 1 zł

Na zajęcia prosimy się ciepło i wygodnie ubrać! Zapisy w dziale edukacji i popularyzacji 32 241 07 18 wew. 204.