Opublikowano: 16 kwietnia 2019
Nosidła - Skansen Chorzów

Galeria Jednego Eksponatu – nosidła | kwiecień – maj 2019 r.

W kwietniu kontynuujemy nasz cykl dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści”.

W jego ramach co miesiąc zaprezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

W ramach drugiej z wystaw cyklu zaprezentowane zostały nosidła. Najprostszym przedmiotem używanym dawniej do przenoszenia ciężarów był kij. Zawieszenie na nim dwóch brzemion (obciążeń) pozwalało na otrzymanie nosideł o prostej konstrukcji. Dzięki ikonografiom zachowanym na attyckich wazach z V wieku p.n.e. wiemy, że nosidła w takie formie były używane od czasu starożytnych. Szersze informacje na temat wystawy i nosideł znaleźć można na naszej podstronie poświęconej wystawom czasowym.

Prezentowane w ramach cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” eksponaty miesiąca można oglądać w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Prezentowane na wystawie nosidła o numerze GPE – 5192 zostały pozyskane do zbiorów muzealnych z Przymiłowic k. Olsztyna w 2016 roku.

Kontakt w sprawie wystawy: Wojciech Madeja, Paweł Roszak-Kwiatek: tel. 32 241 07 18, wew. 212.

Obecnie w Muzeum prezentujemy także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” w „Galerii Na Piętrze”.