Opublikowano: 28 czerwca 2021
#etnoopowieści

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka nowego cyklu „Święta zapomniane”, który to publikujemy w ramach podcastu #etnoopowieści. W cyklu tym przywołujemy święta, o których zwykle już nie pamiętamy, zwyczaje, które wyparliśmy ze zbiorowej pamięci, obrzędy niegdyś ważne, a dzisiaj pielęgnowane co najwyżej przez niewielkie wspólnoty lokalne.

Opublikowany odcinek rozpoczyna serię opowieści o świętach letnich. Częstokroć sygnalizują one rozpoczęcie lub zakończenie pewnych czynności. Co zatem sygnalizuje święto Piotra i Pawła, które obchodzimy 29 czerwca? Czego zapowiedzią była burza tego dnia i czy była to dobra wróżba? Do kogo należało się zwrócić w wypadku ukąszenia węża?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli w kolejnym odcinku serii „Święta zapomniane” pomysłodawczyni cyklu – dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik Działu Nauki naszego muzeum.

Platformy podcastowe

Przygotowane przez nas treści można aktualnie odsłuchać w ramach platform podcastowych:

Anchor: #etnoopowieści – odcinek czwarty;

— Spotify: #etnoopowieści – odcinek czwarty.

#Anchor