Opublikowano: 17 listopada 2021

Zdjęcia wykonał Antonii Kreis – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF, wieloletni pracownik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

– Zarówno technik fotografowania jak i ustawienie modeli nawiązują do popularnych niegdyś monideł. Technika ta polega na ręcznym barwieniu czarno – białych fotografii za pomocą ekolin, czyli farb akwarelowych w płynie. Największa popularność tej techniki przypadła na początkowe lata XX wieku, choć używano jej już od końca XIX stulecia. Przez wiele lat zapomniana i uważana za przykład kiczu, dziś wraca, przede wszystkim w fotografii artystycznej – mówi Antoni Kreis, pracownik Działu Nauki Muzeum.

Modele na zdjęciach mają ubrane rozbarskie stroje paradne, a scenerią były zagrody i obiekty znajdujące się w regionie Bytomsko – Tarnogórskim Muzeum. Do fotografii zapozowali Michalina Mołdrzyk i Bartosz Klimczyk, którzy na co dzień współpracują z Muzeum i oprowadzają po jego ekspozycji.

Każdy z miesięcy został opatrzony nie tylko wyjątkowym zdjęciem ale i cytatem pochodzącym z „Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich” w oparciu o dzieło Samuela Adalberga opracowanym przez Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego. Cytaty które znalazły się w kalendarzu mają charakter wesoły, prześmiewczy oraz moralizatorski i nawiązują do scenek przedstawionych na fotografiach (np. w czerwcu nad zdjęciem mężczyzny myjącym ręce nad miednicą widnieje sentencja „Próżno myjesz z wierzchu ciało jeśli wewnątrz co przywrzało”.

Kalendarze dostępne są w kasie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w cenie 15 złotych.