Karczma ze Świerczyńca

Karczma, do której wstępujecie Państwo, robiąc przerwę w czasie zwiedzania Muzeum, zbudowana została przez Józefa Sosnę w Świerczyńcu w 1870 roku i funkcjonowała tam do 1928 roku. Zatrzymywali się w niej głównie furmani wożący drewno z jedlińskiego i nowobojszowskiego lasu do książęcego tartaku w Kobiórze oraz gospodarze pędzący bydło na targ do Pszczyny.

Przed przewiezieniem jej do Muzeum do 1974 roku była domem rodziny Brożków. Na uwagę zasługuje m.in. piec pełniący funkcje grzewcze i przystosowany również do wypieku chleba (wlot do niego znajduje się w sieni).

Więcej na temat Karczmy ze Świerczyńca znajdziecie Państwo w publikacji z serii „Historia, ludzie, miejsca. Zeszyty Budownictwa Drewnianego MGPE”, nr 4.

Na fotografii Karczma ze Świerczyńca w pierwotnej lokalizacji (źródło: AMGPE).