Poniżej znajduje się aktualna lista imprez na 2017 rok.

 

2 kwietnia – Wielkanoc na Śląsku

Prezentacja zwyczajów wiosennych i wielkanocnych. Warsztaty: wykonywania palm wielkanocnych, zdobienia jajek metodą batiku, wykonywania ozdób. Konkurs na najpiękniejszą marzankę. Prelekcje związane z tradycją Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Dla najmłodszych “szukanie zajączka”. Kuchnia świąteczna.

1 maja – Śląskie Gody

Impreza organizowana przez Związek Górnośląski oraz Chorzowskie Centrum Kultury. Odpust, uroczysta Msza Święta.

14 maja – Dzień Rzemiosła

Prezentacja dawnych rzemiosł m.in.: garncarstwa, wikliniarstwa, tkactwa, snycerstwa, kowalstwa. Pokazy dawnych prac domowych m.in.: ubijania masła w maselnicy, prania na tarze, maglowania.

20/21 maja – Noc Muzeów

Motywem przewodnim Nocy Muzeów będą strachy śląskie. Goście wejdą w magiczny świat śląskich podań.

28 maja – PreIndustriada

Zapowiedź Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki.

3 – 4 czerwca – Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego

Impreza organizowana przez Miasto Chorzów i Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców, w ramach „Dni Chorzowa”. Udział wezmą bractwa z całej Polski. Turnieje, szranki i pokazy.

11 czerwca – Dziecięce zabawy na wiejskim podwórku

Występy dziecięcych zespołów, zabawy i gry wiejskie m.in.: zośka, kapsle, podchody, odbijanka. Opowieści o życiu wiejskich dzieci, ich codziennych obowiązkach i rozrywkach. Wiejska gra terenowa.

24 czerwca – Noc św. Jana

Święto ognia, wody i ziół. Sobótkowa zabawa w najkrótszą noc w roku, z prezentacją typowych dla tego święta zwyczajów m.in.: szukania kwiatu paproci, puszczania wianków.

1 – 2 lipca Festiwal Pieśni Wędrownych

Przybliżenie tradycji związanych z tematyką dziadów wędrownych (wędrownych żebraków) i pieśnią dziadowską – religijną i moralizatorską.

9 lipca – Browary i bimbrownie

Pokazy warzenia i prezentacja różnych gatunków piwa. Wykłady, muzyka biesiadna. Prelekcje dotyczące odmian chmielu i jego upraw. Jak co roku na terenie muzeum zostanie odtworzona leśna bimbrownia.

22 – 23 lipca – Lauba Pełno Bluesa

Impreza organizowana przez Miejski Dom Kultury „Batory” z Chorzowa, Chorzowskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, Agencję Koncertowo – Wydawniczą DELTA oraz Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Kolejna edycja międzynarodowego, plenerowego przeglądu zespołów bluesowych.

16 lipca – Dzień Miodu

Prezentacja tradycyjnych sposobów pozyskiwania miodu. Historia bartnictwa, „Żywa pasieka”, prelekcje, pokazy. Jarmark miodów i wyrobów pszczelarskich z całego kraju.

30 lipca – Jarmark Produktów Tradycyjnych

Pokazy i promocja tradycyjnych potraw śląskich i produktów regionalnych, połączone z kiermaszem i występami zespołów folklorystycznych.

13 sierpnia – Dzień Ziół

Promocja tematyki związanej z uprawą ziół i ich zastosowaniem w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Historia ziołolecznictwa. Konkursy i zabawy.

26 sierpnia – Teatr w zagrodzie

Teatr w zagrodzie

27 sierpnia – Dożynkowy plon niesiemy

Prezentacja zwyczajów dożynkowych, korowód dożynkowy, wiejska zabawa. Pokazy dotyczące żniw, pokazy pracy młyna, historia młynarstwa.

2 – 3 września – Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka pn. „Południca”

Dwudniowa impreza, na której usłyszymy utwory inspirowane twórczością zmarłego artysty. Koncerty, zmagania konkursowe. Występy gwiazd.

17 września – Zbóje i zbójnictwo

Przybliżenie historii zbójników z terenu Górnego Śląska m.in.: Pistulki i Eliasza. Inscenizacja napadu zbójnickiego. Wystawa strojów, rysunków i grafik nawiązująca do tradycji zbójeckich. Zabawy i gry zbójnickie dla zwiedzających.

24 września – Zwierzęta w zagrodzie

Pokazy pracy zwierząt współpracujących z człowiekiem. Wystawy m.in.: gołębi, drobiu, królików. Pokaz zaganiania owiec i gęsi przez psy pasterskie.

1 października – Dzień Kartofla

Prezentacja jesiennych prac polowych i gospodarskich, m.in.: wykopków i darcia pierza. Konkursy i wspólna zabawa. Jak co roku w jednej z zagród zostanie przygotowany kompletny cykl związany z deptaniem i kiszeniem kapusty.

17 grudnia – Śląsko Wilijo

Prezentacja zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych, świąteczne strojenie chałup i kościoła. Impreza dająca możliwość poznania smaku tradycyjnych potraw świątecznych pochodzących z terenów Śląska i Beskidu Śląskiego. Jarmark prezentujący wyroby rękodzielników, występy kolędników oraz żywa szopka.

 

 

Organizator zastrzega , że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia uniemożliwiające prawidłowego przeprowadzenia imprez, których nie był w stanie przewidzieć, lub którym nie mógł zapobiec, w szczególności w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, w tym siły wyższej.