Zaplanowane imprezy plenerowe 2022

Szanowni Państwo, uprzejmie prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, aby zapoznać się z ewentualnymi modyfikacjami terminarza. 

Organizator zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia uniemożliwiające prawidłowe przeprowadzenie imprez, których nie był w stanie przewidzieć, lub którym nie mógł zapobiec, w szczególności w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, w tym siły wyższej.

Archiwum imprez 2022

10.04.2022 – Wielkanoc na Śląsku

Prezentacja zwyczajów wiosennych i wielkanocnych. Warsztaty: wykonywania palm wielkanocnych, zdobienia jajek metodą batikową, tworzenia ozdób. Konkurs na najpiękniejszą marzannę. Prelekcje związane z tradycją Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Dla najmłodszych „szukanie zajączka”.

Wielkanoc na Śląsku 2022 - skansen Chorzów

14.05.2022 – Noc Muzeów – Horror w Skansenie czyli eksperymenty doktora O’Cullusa

W cieniu zabytkowych chałup, pod osłoną nocy w skansenie powstało tajne laboratorium inżynierii genetycznej, prowadzone przez szalonego naukowca – doktora O’Cullusa.

Ekscentryczny naukowiec w odosobnieniu prowadzi badania, zmierzające do powołania do życia istot rodem z ludowych podań i filmów grozy. O’Cullus uważa, że dokonując na ludziach (ponoć ochotnikach) radykalnych modyfikacji genetycznych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie odtworzyć byty z dawnych wyobrażeń i opowieści.

Nikt nie ma kontroli nad jego szaleństwem i nikt nie wie jakie kreatury powstaną w wyniku niebezpiecznych eksperymentów…

Tymczasem doktor uznaje, że zakończył istotny etap swojej pracy i zaprasza mieszkańców na tak zwany Dzień Otwarty. Chce pierwszy raz pochwalić się swoim „dziełem”.

Na Noc Muzeów obowiązują specjalne ceny biletów, za bilet normalny zapłacimy 5 złotych, dzieci w wieku od 3 do 7 lat, osoby niepełnosprawne oraz obywatele Ukrainy (na podstawie dowodu przekroczenia granicy polskiej od daty 24 lutego 2022) – 1 zł, dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny. Zachęcamy do zakupu biletów online.

04.06.2022 – Dzień Rzemiosła i Rękodzieła vol.1

Prezentacja rzemiosł m.in.: garncarstwa, wikliniarstwa, tkactwa, snycerstwa, szewstwa, kowalstwa. Pokazy dawnych prac domowych m.in. prania na tarze czy maglowania.

25.06.2022 – Na św. Jana

Święto ognia, wody i ziół. Sobótkowa zabawa w najkrótszą noc w roku i prezentacja typowych zwyczajów, m.in. szukania kwiatu paproci i puszczania wianków na wodę.

03.07.2022 – Dzień Miodu

Prezentacja tradycyjnych sposobów pozyskiwania miodu. Historia pszczelarstwa, „żywa pasieka”, prelekcje, pokazy. Współorganizatorem jest Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.

10.07.2022 – Śląskie Gody

Imprez organizowana przez Związek Górnośląski oraz Chorzowskie Centrum Kultury. Jarmark odpustowy, uroczysta msza święta.

31.07.2022 – Jarmark Produktów Tradycyjnych

Promocja tradycyjnych potraw śląskich i produktów regionalnych połączona z kiermaszem i występami zespołów. Pokazy warzenia i prezentacja różnych gatunków piwa. Coś dla ciała i coś dla ducha. Współorganizatorem imprezy jest Śląski Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

06.08.2022 – O zbożach, chlebie i ziołach

Pokazy prac żniwnych oraz działania młynów, wykład z historii młynarstwa. Zioła i ziołolecznictwo.

03.09.2022 – Pożegnanie lata z Radiem Fest

Koncerty, konkursy, warsztaty i zabawy nie tylko dla najmłodszych.

24.09.2022 – Dzień Kartofla – jesień na wsi

Prezentacja jesiennych prac polowych i gospodarskich, m.in. wykopków oraz kiszenia kapusty (szatkowania i deptania).

18.12.2022 – Śląsko Wilijo

Święta, takie jak kiedyś – prezentacja zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i świątecznych. Doskonała okazja do poznania smaku tradycyjnych potraw z Górnego Śląska (w tym z Beskidu Śląskiego).