Deklaracja dostępności
strony internetowejzgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.Deklaracja dostępności dotyczy strony
http://muzeumgpe-chorzow.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Brak niektórych alternatywnych elementów nietekstowych. Brak etykiet niektórych formularzy. Niektóre elementy strony posiadają zbyt niski kontrast.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o
Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Skróty klawiaturowe
- Ze strony internetowej można korzystać przy pomocy klawisza TAB na klawiaturze (oraz strzałek i spacji w przypadku menu).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do
Marcina Gawła– mejlowo
gawel@muzeumgpe-chorzow.pl lub telefonicznie
32/ 45 02 705.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Dyrektor Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,
- Adres:
ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów, - mejl:
sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji
Rzecznika Praw Obywatelskichi poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Na parkingu przed wejściem głównym wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Na teren Muzeum można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Budynek wielofunkcyjny administracyjno-wystawienniczy posiada dwa wejścia dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Oba wejścia umożliwiają skorzystanie ze znajdującego się w budynku dźwigu osobowego, aby dostać się na każdy poziom budynku. Panel sterujący wewnątrz windy posiada informację w alfabecie Braille’a; windę wyposażono w czytelny wyświetlacz pokazujący numer piętra. Przyciski przywołania windy są dostosowane do potrzeb osób niewidzących.
Osoba o szczególnych potrzebach ma możliwość poruszania się po obszarach objętych kontrolą dostępu w godzinach pracy Muzeum, w tym dojścia do sekretariatu Muzeum. W godzinach udostępniania ekspozycji istnieje możliwość zwiedzania wystaw czasowych na parterze oraz pierwszym piętrze. Zapewniono kontrastowe oznaczenia pierwszego i ostatniego stopnia każdego biegu schodów.
Toalety ogólnodostępne z pomieszczeniami przystosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej znajdują się na parterze budynku wielofunkcyjnego oraz na terenie ekspozycji.
Ekspozycję Muzeum stanowią zabytkowe budynki drewniane, których dostosowanie dla osób niepełnosprawnych polega na wyposażaniu ich w przenośne podesty wejściowe. Osoby o szczególnych potrzebach mogą zwiedzać Muzeum wraz z opiekunem lub asystentem. Istnieje również możliwość sensorycznego zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem (poznawanie eksponatów zmysłem dotyku).
Muzeum posiada plan tyflograficzny, odpowiedni dla osób z niepełnosprawnością wzroku, który przedstawia plan całego terenu z najważniejszymi miejscami, a wybrane obiekty w Muzeum zostały wyposażone w urządzenia YourWay Beacon.
W budynku garbarni z Koniakowa znajduje się wystawa “Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”. Wystawę można zwiedzić sensorycznie, została ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, niewidomych i niedowidzących. Nad skórami umieszczono tabliczki z nazwami skór z napisami w alfabecie Braille’a – przystosowanych dla osób niewidomych i niedowidzących. Jest też – wydrukowany za pomocą drukarki 3D – model przestrzenny wnętrza garbarni. Przy wejściu do obiektu znajdują się podjazdy umożliwiające osobom z dysfunkcją ruchu zapoznanie się z ekspozycją.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Na stronie Muzeum znajduje się film w polskim języku migowym (PJM) oraz tekst łatwy do czytania (ETR – Easy to read) opisujący zakres działalności jednostki. Muzeum zapewnia także obecność tłumacza polskiego języka migowego (PJM) podczas dedykowanych wydarzeń.
W Muzeum dostępne są audioprzewodniki z możliwością wykorzystania odbiorników przez osoby korzystające z aparatów słuchowych, niektóre z nich mają możliwość transmitowania nagrań w polskim języku migowym (PJM).
W ramach poprawy dostępności dla osób w spektrum autyzmu Muzeum zakupiło słuchawki wygłuszające. Można je będzie bezpłatnie wypożyczyć podczas zwiedzania wystawy jubileuszowej, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
Deklaracja dostępności została przygotowana w
Generatorze Deklaracji Dostępności.