Zwiedzanie kuratorskie kościoła (26.11.2017)

W ramach 500 lecia Reformacji  zapraszamy na zwiedzanie kościoła ewangelicko-augsburskiego z Bytomia-Bobrka w towarzystwie współautora wystawy Damiana Adamczaka. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się o godzinie 12.00 przy kościele.

Wstęp z biletem do Muzeum. Nie obowiązują zapisy.

W tym dniu o godzinie 14.00 rozpocznie się w kościele nabożeństwo ewangelickie.

26 listopada 2017 r.

godz. 12.00

Koncert organowy utworów Jana Sebastiana Bacha (25.11.2017)

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza  25 listopada 2017 o godz. 17.00 na koncert organowy w wykonaniu Andrzeja Białko, który odbędzie się w przeniesionym do skansenu Kościele z Bytomia-Bobrka.

W programie utwory Jana Sebastiana Bacha:

Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Trzy preludia chorałowe BWV 659, 660 i 661 Nun komm, der Heiden Heiland

Pièce d`orgue BWV 572

Koncert d-moll BWV 596 części: Allegro, Largo e spiccato, Allegro

            (według koncertu A. Vivaldiego RV 565)

Preludium chorałowe BWV 641 Wen wir in höchsten Nöten sein

Passacaglia c-moll 582

Bilety w cenie 10,00 zł

Andrzej Białko jest laureatem m.in.  Międzynarodowego Konkursu Organowego w Rzymie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

Koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych

Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje  m.in z Filharmoniami Narodową i Krakowską.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25,(wejście od al. Harcerskiej) Chorzów tel. 32 241 07 18 wew. 206 lub 226 kasa: 236

 

Serdecznie zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję naukową pn. Religijność i codzienność w środowisku ewangelickim, organizowaną przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, która odbędzie się 16 listopada 2017 roku.

Program konferencji

9:30 rejestracja uczestników

10:00 uroczyste otwarcie konferencji:
Andrzej Sośnierz – Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

10:10 – 10:30
dr Eugeniusz Foltyn, dr Edelgarda Foltyn
Chwaląc Boga w ukryciu. Społeczność ewangelicka na Śląsku Cieszyńskim i w okolicach wobec kontrreformacji. Refleksja archeologiczna

10:30 – 10:50
mgr Mirosław Kuklik
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Hel – dawna ewangelicka enklawa wśród rybackich osad kaszubskiego wybrzeża

10:50 – 11:10
mgr Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Muzeum Śląskie w Katowicach
O dorocznym świętowaniu w ewangelickich rodzinach Górnego Śląska

11:10 – 11:30 dyskusja

11:30 – 11:55 przerwa kawowa

11:55 – 12:20 zwiedzanie wystawy pn. „Wyroczki ewangelickie”

12:20 – 12:40
dr inż. Antonina Żaba
Protestanckie obiekty architektoniczne na Górnym Śląsku w „SILESIA in COMPENDIO
[…] PARS I” Friedricha Bernharda Wernhera (1690-1776)

12:40 – 12:50
mgr Ewa Tyczyńska
Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prűfferowej w Toruniu
Olędrzy i menonici w Polsce. Projekt i realizacja Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce – oddziału Muzeum Etnograficznego w Toruniu

12:50 – 13:00
inż. Magdalena Fabin
Politechnika Śląska, Wydział Budownictwa
Współczesna codzienność zabytku. Eksploatacja ewangelickiego kościoła w Zabrzu-Mikulczycach

13:00 – 13:10
dr Krzysztof Wieczorek
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka – wybrane problemy konserwatorskie w obiekcie o charakterze tymczasowym, wykonanym z materiałów nietrwałych i nietypowych

13:10 – 13:30 dyskusja

13:30 – 14:45 przerwa obiadowa

14:45 – 15:50 zwiedzanie kościoła ewangelickiego z Bytomia-Bobrka oraz chałupy z Goleszowa

15:50 – 16:10
prof. UKW dr hab. Zdzisław Gębołyś
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Katedra Informacji i Bibliologii
Aktywność wydawnicza polskich ewangelików na czeskim Śląsku Cieszyńskim (Zaolziu)
w latach 1989-2016

16:10 – 16:30
mgr Władysława Magiera
Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Sekcja Historii Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie
Wkład kobiet-ewangeliczek w rozwój społeczno-kulturowy Śląska Cieszyńskiego

16:30 – 16:50
mgr Anna Makarska
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Rola protestantów w rozwoju Sosnowca

16:50 – 17:10
dr Agnieszka Pobratyn
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Wkład społeczności ewangelickiej w życie kulturalne Częstochowy

17:10 – 17:30 dyskusja

17:30 podsumowanie i zakończenie konferencji

Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berōw sie słuchało

Anna Stronczek

Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berōw sie słu­chało

Zwyczaje, normy, wartości i relacje międzyludzkie, wierzenia, przekonania i sposoby leczenia, powiedzenia, pozdrowienia i opowieści, ubiór, uczesanie i wyposażenie wnętrz, potrawy i codzienne gospodarzenie, prace rolnicze i domowe – pamiętane i praktykowane w latach 50. XX wieku – opisy wszystkich tych elementów i jeszcze więcej odnajdziecie Państwo w dziele autorstwa Anny Stronczek.

Kilka dni z życia rodziny i jej sąsiedztwa podczas przygotowań, trwania i zakończenia zimowego darcia gęsiego pierza – istotnej niegdyś sytuacji folklorystycznej, okresu intensywnego przekazu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w postaci narracji, wiedzy czy umiejętności – zaprezentowane w sposób łączący powagę z humorem, z niezwykłym ciepłem i nostalgią, z perspektywy uczestnika, członkini społeczności. Najmilsze zimowe wieczory to książka mogąca stać się przyjemną lekturą dla każdego, zarówno operującego, jak i nieznającego śląskiej mowy. W wielu też Czytelnikach wzbudzi wspomnienia i tęsknotę za tymi nieodległymi, a jednak już niemal zapomnianymi czasami.

Publikacja inauguruje nową serię wydawniczą Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, w ramach której wydawane będą dzieła depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

ISBN 978-83-948607-0-7

210 x 200 mm, s. 324

W celu zakupu książki zapraszamy do zakładki Wydawnictwa!

Finał projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi (21.10.2017)

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”. Spotkanie odbędzie się 21 października (sobota) w sali konferencyjnej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”; rozpocznie się o godz. 12.00.

Będziemy gościć zaangażowanych w projekt mistrzów tradycji: Cecylię Zawodny, Danutę Szczogiel, Tomasza Wronę i Grzegorza Stachaka. Zaprezentujemy krótkie filmy dotyczące wiązania i wykorzystania purpurek, zrealizowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Uczestnicy „purpurkowego finału” otrzymają podczas spotkania płytę z filmami instruktażowymi pokazującymi trudną sztukę wiązania chusty i filmem dokumentalnym. Będzie okazja do rozmów, wymiany poglądów, wspomnień.

Oprawę artystyczną spotkania przygotowuje zespół regionalny „Piekarskie Klachule”. Po występie (ok. godz.14.00) zaprosimy uczestników finału do wspólnej pamiątkowej fotografii.

Zachęcamy do założenia strojów śląskich lub zabrania ich ze sobą (na miejscu jest zarezerwowane pomieszczenie, w której można zmienić garderobę).

Potem będzie okazja zwiedzania Skansenu  indywidualnie, w gronach rodzinnych czy przyjacielskich. Uczestnicy finału mają zagwarantowane bezpłatne wejście na teren Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Zapraszamy! Wstęp na spotkanie jest wolny.

Polecamy stronę: www.purpurka.pl

 

O PROJEKCIE

„Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi” to projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najważniejsze działania w ramach projektu to: warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji , dedykowana strona internetowa (purpurka.pl), film dokumentalny dotyczący purpurki, filmy instruktażowe oraz wydanie ich na płytach.

Warsztaty wiązania purpurki odbyły się w Mysłowicach, w Świętochłowicach, w Szarleju (dzielnica Piekar Śląskich) i Dąbrówce Wielkiej (dzielnica Piekarach Śląskich). Dobór miejsc organizacji warsztatów był uwarunkowany tradycją noszenia purpurki na tych terenach Górnego Śląska.

O PURPURCE

Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku, wykonanej z bawełny w kolorze czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki, zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne.

Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa. Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano „na Polkę”.

Cykl spotkań - JAKO DOWNI BYWAŁO (10.10.2017)

W związku z inauguracją nowej serii wydawniczej pn. “Jako downi bywało” Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na towarzyszące z tej okazji wydarzenia:

Otwarcie zrekonstruowanego kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Bytomia - Bobrka (13.09.2017)

13 września o godzinie 16.00 na terenie Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” mieć będzie miejsce uroczystość otwarcia zrekonstruowanego kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Bytomia-Bobrka. Wydarzenie odbywać się będzie w ramach obchodów Roku Reformacji w województwie śląskim.

FESTYN ŚLĄSKIEJ GRUPY WOJEWÓDZKIEJ IPA - (09.09.2017)

Podobnie jak w latach ubiegłych, na terenie Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się największe w Polsce integracyjne spotkanie IPA, w trakcie którego zaprezentują się niemal wszystkie służby porządku prawnego w Polsce. Na naszych gości – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, czekać będzie cała moc atrakcji, zabaw i pokazów. Więcej informacji w mediach społecznościowych i na stronie internetowej: https://ipa-katowice.org/

2 – 3 września – Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka pn. „Południca”

Szanowni Państwo ruszamy z 3 edycją Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka pn. Południca 2017.

2 – 3 września od godziny 16.00, po raz trzeci w skansenie Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka pn. Południca. Zmagania konkursowe, recital kabaretowy Artura Andrusa, występy m.in. Pod Budą i Zakopower. Bilety w cenie 20 zł i 30 zł (jeden dzień), do kupienia w kasie Muzeum lub na stronie ticketpro http://www.ticketpro.pl/muzyka/rock-pop/706970-zakopower-2.html

Więcej na www.festiwalpoludnica.pl

Dzień pierwszy – 02.09.2017

Prowadzenie Adam Złotorowicz

16.00 – 16.20 – otwarcie Festiwalu

16.20 – 17.15 – przesłuchania laureatów konkursów

17.15 – 18.45 – recital kabaretowy Artura Andrusa

18.50 – 19.10 – ogłoszenie wyników

19.10 – 19.30 – przerwa techniczna

19.30 – koncert zespołu “Pod Budą”

Dzień drugi – 03.09.2017

Prowadzenie Artur Andrus

16.00 – 16.40 – koncert finalistów, wręczenie nagród

16.50 – 17.50 – koncert Izabelli Szafrańskiej i Pawła Sokołowskiego

17.50 – 18.30 – koncert “Pamięci Grześkowiaka”

muzyka i teksty: Jerzy Satanowski, Andrzej Garczarek, Ewa Kornecka, Piotr Bukartyk, Jan Wołek, Janusz Grzywacz, Zbigniew Łapiński, Zygmunt Konieczny, Jan Kondrak.

wykonawcy: Izabella Malik, Agnieszka Grochowicz, Antoni Gryzik, Jan Kondrak, Marek Chudziński.

kierownictwo myzyczne: Jerzy Jarosik.

18.30 – 19.00 – przerwa techniczna

19.00 – koncert Zespołu “Zakopower”

Plenerowe Targi Ślubne (10.09.2017)

10 września w naszym skansenie agencja ślubna Wedding Angels organizuje pierwsze w Polsce Plenerowe Targi Ślubne.

Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentuje około pięćdziesięciu wystawców z branży ślubnej. Będą wśród nich: fotografowie, filmowcy, floryści, dekoratorzy, projektanci mody ślubnej, twórcy papeterii, jak również makijażyści, fryzjerzy, cukiernicy, barmani i inni usługodawcy biorący udział w organizacji wesel i ślubów. Dla odwiedzających przewidziano strefę chillout, w której będzie można odpocząć, posłuchać muzyki, napić i posilić. Wstęp na targi jest bezpłatny dla posiadaczy biletów wejściowych do Muzeum “Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”. Targi potrwają od godz. 11:00 do 17:00.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można podglądać na bieżąco na wydarzeniu na facebooku: http://bit.ly/2tElvfLoraz na stronie organizatora :

http://weddingangels.pl/plenerowe-targi-slubne/

Nowe multimedialne atrakcje

W celu zwiększenia atrakcyjności ekspozycji, w szczególności kierując się do młodych odbiorców, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” wprowadziło do swojej oferty nową mobilną aplikację wykorzystującą rzeczywistość wirtualną oraz tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Jest to wirtualny przewodnik po ekspozycji, wyświetlający nie tylko kierunki i odległości względem poszczególnych obiektów, ale i pełne informacje na ich temat oraz zdjęcia archiwalne.

Nowatorskim wzbogaceniem aplikacji są krótkie filmy sferyczne, przedstawiające scenki z życia górnośląskiej wsi przed stu laty. Dzięki zastosowaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej, w jednej z chałup znajduje się „ożywiona” izba, w której prezentowane są codzienne czynności wykonywane niegdyś przez zamieszkującą ją rodzinę. Co ciekawe, filmy te są zintegrowane z ekspozycją muzealną, płynnie łącząc świat wirtualny i rzeczywisty.

Kolejną atrakcją jest wirtualny chlewik, w którym obserwować można zrekonstruowane cyfrowo zwierzęta poruszające się w realnej przestrzeni obiektu, a całość dopełnia przestrzenny dźwięk.

Znajdując się obok stodoły z Istebnej pasjonaci techniki będą mogli obejrzeć ze szczegółami, jak wygląda i działa młocarnia, porównując prawdziwy eksponat z jego cyfrową, animowaną wersją, prezentowaną w technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Dla najmłodszych użytkowników aplikacji przewidziano gry terenowe. Jedna z nich polega na odnajdywaniu wirtualnych zwierząt, które rozbiegły się po terenie Muzeum i sprowadzeniu ich do chlewika. Dla nieco starszych zaproponowano trudniejsze zadanie – skompletowanie części młocarni, które roztargniony gospodarz pogubił w okolicznych zaroślach
i zabudowaniach.

Zwiedzający mogą uruchomić aplikację na tablecie wypożyczonym w kasie Muzeum lub na własnym urządzeniu – tablecie lub smartfonie z systemami Android i iOS. Ze względu na zastosowanie w aplikacji nowoczesnych technologii konieczne jest jednak spełnienie przez własne urządzenie wysokich wymagań – do prawidłowego funkcjonowania sprzęt powinien być wyposażony m.in. w mocny procesor graficzny, żyroskop i IMU oraz precyzyjny odbiornik GPS. Dla zainteresowanych zwiedzających Muzeum posiada 15 tabletów w drewnianych obudowach wypożyczanych przy wejściu.

Skansen zaprasza więc wszystkich miłośników dziedzictwa kulturowego, a także nowych technologii, do skorzystania z proponowanych multimedialnych atrakcji.

Dodajmy, że nowa aplikacja mobilna jest kolejną multimedialną – po wirtualnej szafie i symulacjach dźwiękowych – atrakcją, którą wprowadzono do oferty Muzeum. Wirtualna szafa pozwala “bez zdejmowania ubrań” przymierzyć regionalne stroje ludowe, noszone na historycznych ziemiach górnośląskich.

Konferencja - Śladami przeszłości (21-22.06.2017)

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową interdyscyplinarną konferencję naukową pt. Śladami przeszłości… Genealogia genetyczna w badaniach pradziejowych i historycznych, organizowaną przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne „Silius Radicum”, która odbędzie się w siedzibie Muzeum w dniach 21-22 czerwca 2017 roku.

program-konferencji—sladami-przeszlosci

Nagroda Marszałka Województwa za Wydarzenie Muzealne Roku 2016 - (29.05.2017)

29 maja w Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach Dyrektor Andrzej Sośnierz wraz z pracownikami odebrał nagrodę Marszałka Województwa za Wydarzenie Muzealne Roku 2016 w kategorii ” za dokonania z zakresu konserwacji”. Nagrodzone zostały prace konserwacyjne nad dębową skrzynią z okuciami żelaznymi, którą możecie oglądać Państwo w budynku dyrekcji, sala wystawiennicza na parterze.

Imprezy plenerowe 2017

 

2  kwietnia – Wielkanoc na Śląsku

 

1 maja – Gody Śląskie

14maja – Dzień Rzemiosła

20/21 – Noc Muzeów

28 maja-  PreIndustriada

 

3 – 4 czerwca – Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego

11 czerwca – Dziecięce zabawy na wiejskim podwórku

24 czerwca – Noc św. Jana

 

1 i 2 lipca Festiwal „Dziadowski”

9 lipca – Browary i bimbrownie

16 lipca – Dzień Miodu

22 – 23 lipca – Lauba Pełno Bluesa

30 lipca – Jarmark Produktów Tradycyjnych

 

13 sierpnia – Dzień Ziół

26 sierpnia – Teatr w zagrodzie

27 sierpnia – Dożynkowy plon niesiemy

 

2 – 3 września – Festiwal „Południca”

9 września – IPA

17 września – Zbóje i zbójnictwo

24 września – Zwierzęta w zagrodzie

 

1 październik – Dzień Kartofla

 

17 grudnia – Śląsko Wilijo