8.09.2018 wycieczka Szlakiem Architektury Drewnianej
Podsumowanie wycieczki autokarowej
z dnia 8 września 2018 r.
„Szlakiem architektury drewnianej”
Muzealny autobus wraz z 50 uczestnikami odbył kolejną już wycieczkę szlakiem architektury drewnianej województwa śląskiego.
Pierwszym zwiedzanym kościołem była drewniana świątynia w Koszęcinie pw. Trójcy Świętej, datowana na lata 1721–1724. Jak podają źródła parafialne pierwszy legendarny kościół powstał w tym miejscu już w XV wieku. Wg. legendy miejsce zbudowania kościoła zostało wskazane córce miejscowego młynarza. W tym miejscu było także cudowne źródełko. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Krzysztofa Rzeźniczka uczestnicy wycieczki zwiedzili wnętrze tego kościoła. Przewodnikiem po świątyni był p. Jan Myrcik – miejscowy historyk.
Między jednym a drugim kościołem uczestnicy wycieczki zwiedzali zabytkową siedzibę Nadleśnictwa w Koszęcinie.
Drugim zwiedzanym kościołem była drewniana świątynia w Boronowie pw. NMP Królowej Różańca Świętego, zbudowana w 1611 roku. Fundatorem kościoła był Andrzej Dzierżanowski herbu Gozdawa. Niezwykle cennym zabytkiem są snycerowane i malowane stalle z XVII wieku. W nawie głównej znajdują się XVIII wieczne feretrony Bractwa Różańcowego. Za sprawą ks. proboszcza Wernera Olejnika zobaczyliśmy pięknie odrestaurowane wnętrze kościoła. Przewodnikiem po świątyni był p. Damian Gołąbek – miejscowy historyk.
Trzecią zwiedzaną świątynią był drewniany kościół filialny, odpustowy w Oleśnie pw. św. Anny, datowany na 1518 rok. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Waltera Wernera mogliśmy podziwiać jakże piękny kościół wraz dobudowana w latach 1669–1670 niezwykłą kaplicą zbudowaną na rzucie gwiaździstym.
Czwartym i ostatnim zwiedzanym zabytkiem architektury drewnianej był kościół filialny w Księżym Lesie pw. Michała Archanioła, datowany na 1498 rok. Jest to budowla późnogotycka, orientowana. W latach 1570–1629 kościół był wykorzystywany jako zbór ewangelicki. W XVIII wieku dobudowano kaplicę, w 1905 roku murowaną kruchtę. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Marcina Kazanowskiego poznaliśmy historię tego kościoła.
Organizatorzy wycieczki: Damian Adamczak – Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Agnieszka Szymula – Muzeum Miejskie w Tychach dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają w przyszłym roku na kolejne: 27 kwietnia, 25 maja, 29 czerwca, 7 września oraz 5 października.