PROJEKT ETNO BRZMIENIA
Nasze Muzeum, dzięki dofinansowaniu z KPO, zrealizowało projekt “Etno brzmienia”. W ramach tego przedsięwzięcia powstała książeczka dla dzieci “Patrzcie, dzieci, kruszec leci …” oraz muzyczna ścieżka zwiedzania “Etnobrzmienia”.
Więcej o poszczególnych elementach projektu:
- muzyczna ścieżka zwiedzania “Etnobrzmienia” (http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/muzyczna-sciezka/)
- książeczka ,,Patrzcie, dzieci, kruszec leci…” (poniżej)
KSIĄŻECZKA “PATRZCIE, DZIECI, KRUSZEC LECI…”
,,Patrzcie, dzieci, kruszec leci…” to publikacja, którą dedykujemy dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, ich opiekunom i nauczycielom chcącym prowadzić edukację regionalną czy muzyczną.
W książeczce zamieszczono pieśni górników, hutników i kowali pochodzące ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza, różnorodne zabawy powiązane z treścią prezentowanych utworów, wskazówki zachęcające do korzystania z zasobów dziedzictwa kulturowego, a także kody QR odsyłające do archiwalnych nagrań, podkładów muzycznych, audiobooka i nagrań w Polskim Języku Migowym.
Niektórych może dziwić fakt, że Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” prezentujące historię obszarów wiejskich wydało pieśni kojarzące się z terenami zindustrializowanymi. Warto zwrócić uwagę na to, że górnicy i hutnicy mieszkali nie tylko w miastach, ale także na terenach wiejskich, gdzie często zlokalizowane były zakłady przemysłowe. Dodatkowo, na naszej ekspozycji znajdują się budynki z obszarów dzisiejszych miast, chociażby Katowic. W naszym Muzeum można zobaczyć także przykłady rzemiosła wiejskiego – dwie zagrody z kuźniami, pozwalające sobie wyobrazić jak żyli i mieszkali kowale.
,,Patrzcie, dzieci, kruszec leci…” można zakupić w naszym sklepie stacjonarnym oraz przez internet – http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/sklep/. Bezpłatne fragmenty poniżej.
O KSIĄŻECZCE W PJM
FRAGMENTY KSIĄŻECZKI W PDF DO POBRANIA
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Dofinansowano w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książeczki ,,Patrzcie, dzieci, kruszec leci…” i drugiego elementu projektu, czyli muzycznej ścieżki zwiedzania.
– Konsultacje w zakresie dostępności – Irena Piecha tłumacz PJM, Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem.
– Wsparcie merytoryczne – dr Agata Krajewska-Mikosz, Kamil Gojowy.
– Opracowanie graficzne – Agnieszka Ilaszczuk.
– Korekta językowa – Iwona Guzik.
– Lektor – Wojciech Żegolewski, Teatr Zły.
– Wsparcie techniczne – Michał Hrobak.
– Warsztaty i konsultacje – Barbara Kowaczek-Jędrasik, dr Agata Krajewska-Mikosz.