Opublikowano: 16 lutego 2024

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty związane z powitaniem wiosny oraz tradycjami wielkanocnymi.

„Marzanna i Goik”

Na zajęciach tych uczestnicy dowiedzą czym był zwyczaj robienia marzanny i goika, co należało zrobić, by przegonić złowrogą zimę z wioski oraz w jaki sposób witano wiosnę. Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik oraz nauczą się tradycyjnej piosenki.

Następnie przejdą korowodem przez skansen by spalić w ognisku marzannę symbolizująca zimę, potem udadzą się do zagrody sołtysa gdzie udekorują chałupę goikiem symbolizującym nadejście cieplejszych dni.

Wielkanoc na wsi

Zapraszamy na lekcję o tradycjach wielkanocnych, podczas których poznamy wiejskie zwyczaje związane z tym świętem.

Opowiemy na czym polegał obrzęd palenia żuru, zwyczaj chodzenia z drewnianymi kołatkami oraz pierwszej kąpieli w rzece po zimie. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak dawniej bawiono się podczas Śmigusa Dyngusa i po co były pisanki. Na zakończenie, każdy będzie miał możliwość udekorowania jajka za pomocą metody batikowej, polegającej na nakładaniu wosku i farbowaniu.

Czas trwania warsztatów –  do 1,5 godziny

Zapisy i rezerwacje wyłącznie drogą mailową na adres –  edukacja@muzeumgpe-chorzow.pl

Lekcje muzealne dostępne są codziennie w godzinach otwarcia Muzeum.

Więcej informacji udzielają pracownicy muzeum pod numerem telefonu  + 48 32 241 07 18 wew. 204