Opublikowano: 07 stycznia 2025
Na zdjęciu dziewczyna w śląskim stroju ludowym ciągnie na sankach mężczyznę w śląskim stroju ludowym. Mężczyznę i sanki popycha dziewczyna w góralskim stroju. Za nimi zimowy krajobraz z chałupami.

Zapraszamy na wyjątkowe ferie w chorzowskim skansenie! 

Chcecie przenieść się w czasie i odkryć, jak żyli dawni mieszkańcy naszego regionu? Te ferie będą pełne niezapomnianych przygód, kreatywnych wyzwań i tradycyjnych opowieści!

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza dzieci z pełnoletnimi opiekunami na Etnoferie 2025 – codzienne warsztaty i zajęcia, które nie tylko bawią, ale również uczą i inspirują.

 

W trakcie zajęć będziecie mogli dowiedzieć się czym jest sztuka ludowa i rękodzieło oraz samodzielnie wykonać malowaną skrzynię, drewniane podkładki, eko torby czy gliniane ozdoby. Takie warsztaty to okazja do nauki tradycyjnych technik i rozwijania własnej kreatywności.
Uczestnicy ferii poznają również życie w dawnym gospodarstwie a także dowiedzą się  jak ważną rolę pełniły zwierzęta w codziennym życiu wsi. Nie zabraknie przy tym odwiedzin u naszych królików, owiec, kóz, konia i krowy.

Wybierając ferie w skansenie weźmiecie udział w spotkaniach z muzyką ludową, poznajcie tajniki góralskiego życia czy nauczcie się tworzenia glinianych przedmiotów. Odwiedzicie starą szkołę, zwiedzicie zabytkowe zabudowania i dowiedzcie się, jak wyglądała edukacja w przeszłości.

 

Od poniedziałku do piątku warsztaty rozpoczynają się o godz. 11:00, a w weekendy o godz. 12:00. Każde spotkanie trwa ok. 1,5 godziny.

Zachęcamy do skorzystania z karnetów tygodniowych (od poniedziałku do piątku) – tylko 150 zł za tydzień pełen przygód.

Każde zajęcia to kameralna atmosfera – tylko 12–25 uczestników w grupie. Rezerwuj miejsce już dziś i przeżyj ferie pełne etnograficznych odkryć!

Przyjdź, twórz, baw się i odkrywaj tradycje w niepowtarzalnej atmosferze chorzowskiego skansenu.

Te ferie będą niezapomniane!

 

BILETY DOSTĘPNE ONLINE I W KASIE MUZEUM 

W cenie jednego biletu uczestniczy jedno dziecko z – OBOWIĄZKOWO – pełnoletnim opiekunem.

 

PROGRAM ETNOFERII:

17.02.2025r. (poniedziałek) „Malowane skrzynie”

Stworzycie malowaną skrzynie posażną, taką jak te, które możecie oglądać na naszej ekspozycji. Drewniane skrzynki, które mogą posłużyć jako szkatułka czy pudełko na zdjęcia. W cenie biletu jest jeden komplet materiałów.

Cena za bilet: 50zł, ilość osób: 20.

 

18.02.2025r. (wtorek) „Makramowe breloki”

Na warsztatach nauczycie się metody wiązania sznureczków, które dzięki waszej kreatywności zamienią się w piękny, unikalny breloczek.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 12.

 

19.02.2025r. (środa)  „Artystyczne torby”

W trakcie zajęć wykonacie oryginalne eko torby. A przy pomocy farb i pędzli stworzycie na nich niepowtarzalne wzory! W cenie biletu jest jeden komplet materiałów.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

20.02.2025r. (czwartek) „Kolorowe zakładki do książek”

Suszone kwiaty, folia oraz igła i nić to rzeczy, których potrzebujecie do stworzenia pięknych laminowanych zakładek! Wcześniej wysłuchacie fragmentu ciekawej legendy, tak aby wprawić się w dobry nastrój i przygotować do tworzenia.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

21.02.2025r. (piątek) „Galanda&czako”

Jeśli chcecie się poczuć jak górnik w galowym mundurze oraz jak rozbarska panienka koniecznie przyjdźcie na warsztaty robienia galandy i czako! Dodatkowo będziecie mieć okazję do „wystrojenia się” w stroje rozbarskie.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

22.02.2025r. (sobota) „Spotkanie z muzyką ludową”

Wspólnie z naszym przewodnikiem poznacie fascynującą muzykę ludową i udacie się na wycieczkę po muzeum, śladami muzyki, opisującej codzienne życie mieszkańców wsi. A później z pomocą książki „Patrzcie, dzieci, kruszec leci…” wykonamy arcyciekawe zadania i ćwiczenia muzyczne.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 25.

 

23.02.2025r. (niedziela) „Zagroda pełna zwierząt”

W trakcie wyprawy dowiecie się jaką rolę zwierzęta pełniły w dawnych gospodarstwach, jak się nimi zajmowano, poznacie w praktyce sposoby żywienia naszych podopiecznych. Po od czujnym okiem opiekunów zwierząt udacie się z wizytą do królików, zagrody owiec, kóz i konia.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

24.02.2025r. (poniedziałek) „Drewniane podkładki”

Stworzycie oryginalne drewniane podkładki, które własnoręcznie pomalujecie!

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

25.02.2025r. (wtorek) „Maski karnawałowe”

Opowiemy wam jak dawniej przygotowywano się do karnawału i jakie zabawy mu towarzyszyły. Każdy z was zrobi maskę misia, diabła lub dziada a później nauczymy się ludowych zabaw i tańców.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

26.02.2025r. (środa) „Garncarz z błota narobi złota”

W trakcie zajęć dowiecie się czym zajmował się garncarz i skąd pozyskiwał materiał do tworzenia glinianych wyrobów. Podczas warsztatów stworzymy wspólnie gliniane ptaszki i inne ozdoby.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

27.02.2025r. (czwartek) „Wyszywanie beboków”

Chcesz zabrać beboka do domu? Doszyj mu ręce, oczy i nos, a będzie gotowy! Warsztat szycia. W cenie biletu jest jeden komplet materiałów.

Cena za bilet:  40zł, ilość osób: 12.

 

28.02.20205r. (piątek) „Malowanie na szkle”

Stwórz unikalną ozdobę tradycyjnymi metodami. Namaluj swój własny obraz na szkle. W cenie biletu jest jeden komplet materiałów.

Cena za bilet: 50zł, ilość osób: 20. Tylko osoby od 12 roku życia!

 

1.03.2025r. (sobota) „Spotkanie z góralką”

Zwiedzicie część skansenu z Beskidu Śląskiego, zabudowania z Istebnej, szałas pasterski. Podczas wycieczki dowiecie się o dawnym życiu górali, historii pasterstwa i obróbce wełny. Po spacerze uczestnicy wezmą udział w warsztatach, na których stworzą wełniane pompony zwane kućkami.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20.

 

2.03.2025r. (niedziela) „W starej szkole”

Podczas zajęć przeniesiecie się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły z Wapienicy, spróbujecie zrobić notatkę na tabliczce łupkowej za pomocą rysika oraz poznajcie technikę pisania piórem ze stalówką. Dowiecie się czym dawna szkoła różni się od współczesnej. Warsztaty odbywać się będą w zabytkowym budynku szkoły z Wapienicy.

Cena za bilet: 30zł, ilość osób: 20 .

 

Propozycja karnetu:

– karnet na I tydzień w cenie 150,00 zł

– karnet na II tydzień w cenie 150,00 zł

– w cenę karnetu nie wliczane są weekendowe spotkania/etnospacery