Opublikowano: 31 stycznia 2025

31 stycznia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbyło się spotkanie organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach projektu „Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi”. Wydarzenie zgromadziło kilkunastu uczestników, w tym członków Zespołu Badań Etnograficznych, badaczy, ekspertów oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania omówiono planowane badania etnograficzne w województwie śląskim, a także aspekty prawne i metodologię badań terenowych. Eksperci podkreślili znaczenie rzetelnej dokumentacji i analizy dziedzictwa kulturowego wsi, podkreślając rolę badań terenowych w zachowaniu tradycji i kultury ludowej.

Ważnym punktem wydarzenia była zapowiedź podpisania porozumienia pomiędzy Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” a Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Współpraca ta ma na celu realizację naukowo-badawczego projektu „Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi” oraz prowadzenie działań popularyzatorskich i edukacyjnych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Muzeum w Chorzowie stanie się Instytucją Partnerską projektu w województwie śląskim, co otwiera nowe możliwości dla badań i promocji kultury regionalnej.

Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami, podkreślając wagę współpracy różnych instytucji w dokumentowaniu i ochronie współczesnego dziedzictwa kulturowego wsi.

„Projekt Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi” to propozycja badawcza odwołująca się do prac Oskara Kolberga z XIX wieku – w swoich założeniach, projekt Etnomozaika, zakłada nawiązanie do idei Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, ze względu na ich ogólnopolski zasięg i plan wieloaspektowych badań w zakresie kultury ludowej i tradycyjnej. I tak, jak w wieku XIX było to dzieło oryginalne, obejmujące ogromny materiał badawczy z terenów przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, przedstawiony w formie monografii regionalnych, tak projekt Etnomozaika ma być rodzajem opracowania współczesnej kultury ludowej i tradycyjnej początku XXI wieku, prezentującej ją w perspektywie ogólnopolskiej. To wyjątkowy koncept, który ma na celu dokumentację i analizę wybranych zjawisk kulturowych, związanych z dziedzictwem i tradycją wsi. Służyć ma to celowi nadrzędnemu projektu, którym jest zachowanie i ochrona współczesnych polskich tradycji, wywodzących się z kultury chłopskiej oraz wzmacnianie kultury tradycyjnej.

 

Program seminarium

11.00 – 11.10 Powitanie uczestników Seminarium/Izabela Wolniak NIKiDW

11.10 – 11.20 Wystąpienie Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” Pauliny Cius-Górskej

11.20 – 11.30 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – krótka prezentacja/ Małgorzata Jaszczołt – pełnomocnik dyrektora NIKiDW

11.30 – 11.40 O projekcie Etnomozaika/Izabela Wolniak – koordynator projektu

11.40 – 11.50 Projekt Etnomozaika w świetle dokumentów/dr Katarzyna Radziwiłko NIKiDW

11.50 – 12.00 Wśród depozytariuszy. Badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Małopoplsce/

dr Katarzyna Ceklarz, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, PTL

12.00 – 12.15 Etnomozaika w województwie podkarpackim – Założenia i realizacja działań terenowych/

Elżbieta Dudek-Młynarska, Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, PTL

12.15 – 12.30 przerwa kawowa

12.30 – 13.00 Etnomozaika na Śląsku – Wprowadzenie metodologiczne/dr Arkadiusz Jełowicki,

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, PTL

13.00 – 14.00 dyskusja – pytania i odpowiedzi/wszyscy uczestnicy

14.00 – 14.30 podsumowanie Seminarium, ustalenie terminów kolejnych spotkań/ członkowie Zespołu Badań Etnograficznych