Opublikowano: 13 maja 2025

Z okazji jubileuszu 50-lecia, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza mieszkańców regionu na wyjątkowe wydarzenie – Dzień Rzemiosła i Rękodzieła, który odbędzie się 25 maja. Tegoroczna edycja przebiegnie pod hasłem „50 warsztatów i pokazów na 50-lecie”, a jej rozmach zapowiada jedno z największych spotkań z dawnymi zawodami i tradycjami rękodzielniczymi w regionie.

Na odwiedzających czeka aż 50 różnych pokazów i warsztatów, podczas których będzie można zobaczyć, jak przed laty pracowali rzemieślnicy. Będzie to wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się z bliska takim profesjom jak kaletnictwo (szycie sakiewek), czerpanie papieru, powroźnictwo, kowalstwo, stolarstwo, garncarstwo, pszczelarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie czy szewstwo. Nie zabraknie też pokazów pracy tradycyjnych urządzeń, takich jak wialnia czy stemp.

Szczególnym punktem programu będzie uruchomienie zabytkowego wiatraka z Grzawy, który po zeszłorocznej naprawie śmigieł znów jest w pełni sprawny. To rzadka okazja, by zobaczyć tę imponującą, drewnianą konstrukcję w ruchu i posłuchać opowieści o jej historii i działaniu.

Organizatorzy – Muzeum oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, również świętujący swoje 50-lecie – zapowiadają dzień pełen wrażeń, wspomnień i inspiracji. Wydarzenie skierowane jest do całych rodzin, pasjonatów historii, kultury i rzemiosła, a także tych, którzy pragną na chwilę przenieść się w czasie i odkryć piękno tradycyjnych umiejętności.

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w Chorzowie to nie tylko hołd dla przeszłości, ale i przypomnienie, że tradycyjne rzemiosło nadal może fascynować i inspirować – szczególnie wtedy, gdy pozwala poczuć zapach drewna, dźwięk kowalskiego młota czy rytm wiatraka w pełnym biegu.

Oprócz pokazów i warsztatów, przygotowano także atrakcyjne wydarzenia towarzyszące:

“Na pamiątkę, z wyrazami sympatii” – konkurs na najpiękniejszą laurkę ofiarowaną naszemu Muzeum. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie – nagrodzone i nienagrodzone laurki będzie można zobaczyć tuż za wejściem do Muzeum, pod zadaszeniem.

 “Jeśli nie skansen, to co?” – konkurs na najbardziej inspirującą nazwę zastępczą dla chorzowskiego skansenu.

 Gigamakatka – wspólne wyszywanie gigantycznej makatki! To zapowiedź wyjątkowego działania zbiorowego – Muzeum przygotuje płócienne podkłady, wzorniki z klasycznymi, wierszowanymi sentencjami oraz materiały do haftowania. Efekt końcowy zostanie zaprezentowany w październiku, podczas jubileuszowej konferencji.