Opublikowano: 14 listopada 2022
MGPE-IX-sesja-konserwatorska-wózek

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ma zaszczyt zaprosić do udziału w kolejnej – IX już – edycji sesji konserwatorskiej, tym razem poświęconej problematyce konserwacji zabawek i sprzętów przeznaczonych dla dzieci. Muzeum pragnie osnuć narrację sesji wokół efektów konserwacji własnych zabytków – wózków dziecięcych i wózka dla lalek oraz pokazać fragment swojej kolekcji zabawek.

Te skomplikowane przedmioty zabudowane z wielu materiałów stanowią wbrew pozorom niemałe wyzwanie konserwatorskie. Łączą problematykę konserwacji metalu, w tym elementów niklowanych, wikliny, drewna polichromowanego, skór, tkanin, materiałów sztucznych. W trakcie sesji chcielibyśmy jednak poruszyć nie tylko problemy dotyczące konserwacji zabawek. Interesują nas także zagadnienia związane z gromadzeniem, przechowywaniem, katalogowaniem i eksponowaniem takich kolekcji.

Mamy nadzieję, że tegoroczna sesja konserwatorska stanie się przyczynkiem do interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń związanych zarówno z konserwacją i ochroną muzealnych eksponatów, jak też popularyzacją wiedzy na temat takich zabytków.

Termin spotkania: 25 listopada 2022 r.

Komitet organizacyjny:

dr Agnieszka Przybyła-Dumin