W tym roku Muzeum zakończyło realizację dwuletniego projektu „Na ratunek drewnu – konserwacja zabytkowych budynków – (etap II)”. W jego ramach położono nowe gonty na dachach chałup z Istebnej, Bażanowic i Katowic, chlewiku z Istebnej i spichlerzu z Bujakowa. Wymieniono strzechy na szopie na wozy z Ligoty oraz chałupie z Dziećkowic. Tam gdzie było to konieczne naprawiono także elementy zrębu oraz konstrukcji dachowych. Dodatkowo chałupy z Bażanowic i Katowic poddano zabiegowi fumigacji i impregnacji, w celu zwalczenia szkodników biologicznych drewna i zabezpieczenia zabytków przed ich kolejnym atakiem.
Ostatnim etapem projektu była ogólnopolska sesja konserwatorska „Na ratunek drewnu. Konserwacja zabytkowych budowli” zorganizowana przez Muzeum we współpracy z Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniach 20-21 listopada. W trakcie sesji poświęconej konserwacji zabytkowych drewnianych budowli wygłoszono 19 referatów, uczestniczyło 78 osób.
Projekt „Na ratunek drewnu konserwacja zabytkowych budynków – (etap II)” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” w wysokości 379 808 zł. Całkowity koszt prac remontowych wyniósł 691 357 zł.
Obiekty przed renowacją:
Obiekty po renowacji
Fumigacja chałup z Bażanowic i Katowic