Opublikowano: 26 czerwca 2023

W najbliższa niedzielę 2 lipca, w godzinach od 12.00 do 17.00 Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na wydarzenie plenerowe pt. „Dzień Miodu”. W ten dzień będzie okazja by poznać tradycje pszczelarskie na Śląsku, dowiedzieć się o szerokich możliwościach zastosowania miodu, a także spróbować wyrobów pszczelarskich.

Co zaplanowaliśmy na ten słodki dzień? Tradycyjnie na gości skansenu czekał będzie jarmark miodów, wyrobów i produktów pszczelarskich oraz rękodzieła a także szereg aktywności i pokazów.

Po raz kolejny wspólnie ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach zaprosimy do udziału w pokazach wirowania miodu czyli wydobywania go z plastra oraz lania świec woskowych. Będą warsztaty wykonywania ozdób z wosku, warsztaty przy otwartym ulu „Jak żyją pszczoły” oraz prelekcje o historii bartnictwa i roli pszczół w przyrodzie. Przy stanowiskach w przestrzeni skansenu odbędą się prelekcje o zdrowotnych właściwościach miodu, życiu pszczół w mieście, jak rozpoznać latające owady czy jak zostać pszczelarzem. Podczas imprezy dowiemy się także o zastosowaniu miodu w kosmetykach czy o antybiotykach z pszczelej apteki. Na łące przy kręgach ogniskowych dla najmłodszych gości odbędzie się interaktywny spektakl pt.”Ksiynżniczka Gynsipympek”.

Pokaz zdejmowania gniazda os z drzewa przeprowadzi Straż Pożarna z Chorzowa.

Współorganizatorem „Dnia Miodu” jest Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.

Wspierają nas: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, Pasieka Edukacyjna – Skrzydlaci Przyjaciele.

DZIEŃ MIODU – PROGRAM

12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek

12.20 –  Henryk Działo – pokaz wirowania miodu – łąka przy areszcie

12.40 – Maria Działo – lecznicze właściwości miodu – łąka przy chałupie Sołtysa