Opublikowano: 31 maja 2022
Grafika zapowiadająca Dzień rzemiosła w chorzowskim skansenie

Serdecznie zapraszamy 4 czerwca do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w godzinach 12.00  – 17.00 na imprezę plenerową „Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – od Śląska do Beskidu”.

— Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim, więc i nasza cykliczna impreza będzie w tym roku wyjątkowa. Chcemy przypomnieć rzemiosła i rękodzieła z terenu Śląska i Beskidu, które są unikatowe lub praktycznie niespotykane. W tym celu wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury z Bielska – Białej przygotowaliśmy dla gości naszego muzeum szereg atrakcji – mówi Artur Madaliński, Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

— Cieszy nas zawarte z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym porozumienie o współpracy w sprawie wspólnej prezentacji i promocji rękodzieła tworzonego na naszych terenach. Jako sąsiedzi w województwie jesteśmy sobie bliscy, ale to wcale nie znaczy, że nie możemy lepiej się poznać.  Rok rzemiosła to więc nie tylko zachęta dla twórców i rzemieślników, aby pokazywali to co najciekawsze, ale także dla instytucji kultury, choćby takich jak nasze, aby szukały możliwości włączenia się w sprawy rozwoju naszego regionu – mówi Lesław Werpachowski, Dyrektor ROK Bielsko Biała.

Podczas tegorocznej edycji zaprosimy gości do udziału w pokazach i warsztatach tematycznych. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w m.in. powroźnictwie, ciesielstwie, kowalstwie, tkactwie czy garncarstwie. Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a serowar pokaże i opowie jak powstają tradycyjne bundz i oscypki. Będzie można spróbować swoich sił w praniu na tarze czy wspólnie z artystą z Beskidu wykonać drewnianą zabawkę ludową.

Nie zabraknie także elementu muzycznego – na plenerowej scenie wystąpią: Kapela Cóż To, Grupa Śpiewacza Sójki oraz grupa Jaworki z Łękawicy. Muzycy zapowiedzieli także dodatkową atrakcję; po występach na scenie wmieszają się w publiczność i dają wyjątkowe występy w zagrodach na terenie skansenu.

Imprezę poprowadzą Anna Musiał i Marek Szołtysek, którzy będą mówić o dawnych rzemiosłach, tradycyjnym młynarstwie i serowarstwie oraz powstawaniu pasterskich instrumentów muzycznych.

CO, GDZIE, KIEDY ?

WARSZTATY I POKAZY

Zagroda z Frydka

• klepanie kosy,
  • wyrób ramek pszczelarskich

chałupa z Dziećkowic

• szewstwo

chałupa z Krasów

• toczenie w drewnie
  • stolarstwo

młyn z Imielina/spichlerz z Warszowic

• pokaz pracy młyna

pokazy o pełnych godzinach od godziny 12.00

• oprowadzanie po wystawie interaktywnej „młyny i młynarstwo”

co godzinę od 12.30

spichlerz chłopski z Bojanowa

• rzeźba

łąka przy zagrodzie z Sołtysa (do kręgów ogniskowych)

• czerpanie papieru

13.15 – Dawne rzemiosło na Śląsku i w Beskidzie

13.40 – Serowar – Józef Michałek

14.00 – Grupa Śpiewacza Sójki

14.25 – Prezentacja instrumentów pasterskich /pokaz gry na instrumentach pasterskich

14.40 – Koncert Kapeli Spod Czoha

15.00 – Tradycyjne młynarstwo przy młynie z Imielina

15.20 – Występ kapeli Cóż To

15.50 – Serowarstwo czyli sztuka tworzenia serów/ przy kręgach ogniskowych

16.20 – Wspólne muzykowanie – kapela spod Czoha, Jaworki, Conviva

Bilety w cenie 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Bilety można kupić online.

Dzień rzemiosła 2022 - plakat imprezy