Opublikowano: 24 stycznia 2023

Za nami pierwszy tydzień Etnoferii. Jeżeli nie załapaliście się jeszcze na organizowane w muzeum zajęcia, możecie nadrobić zaległości.

 

Spotkania z magią

Drugi tydzień ferii zimowych rozpoczynamy od zajęć pt. Śladami dawnej magii (24 stycznia), których bohaterami będą między innymi południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji w terenie uczestnicy odkryją tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny. Następnie, w ramach warsztatów uczestnicy wykonają ilustracje dawnych strachów.

Ognisko w środku zimy

W środę 25 stycznia przewodnik zabierze wszystkich na wycieczkę po całym terenie muzeum, oprowadzając po ekspozycji i drewnianych obiektach wiejskich. Zwieńczeniem tego spaceru będzie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i innych smakołyków, które będzie można przynieść ze sobą na spotkanie (przy kręgach ogniskowych skansenu znajdują się również stanowiska grillowe).

I ty możesz być aktorem czyli widowisko teatralne dla każdego

Czwartek 26 stycznia to spotkanie z teatrem w przystępnej formie. Pracownicy działu edukacji przygotowali dla uczestników przedstawienie pt. „O karnawałowym balu”. Używając elementów teatru lalek, cyrku oraz muzyki granej na żywo prowadzący zajęcia  zobrazuje życie na dawnej śląskiej wsi i tradycje związane z karnawałem. Wraz z przyjezdnym wagabundą  widzowie nie tylko poznają baśniowy świat dawnych legend ale staną się również twórcami bajki na żywo, biorąc aktywny udział w zabawie ruchowej będącej elementem przedstawienia.

Na zakończenie – Szkoła inaczej

Ostatniego dnia ferii (27 stycznia) zaplanowano zajęcia „W starej szkole” (zabytkowy budynek szkoły z Wapienicy). Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie,  zasiadając w ławkach starej szkoły, próbując trudnej sztuki kaligrafii za pomocą pióra ze stalówką i atramentu, dowiedzą się czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

Ferie w skansenie to codziennie nowa przygoda, spotkania na łonie natury i nietuzinkowe warsztaty, z których wyjdziesz z wyjątkową pamiątką.

Koszt uczestnictwa w poszczególnych zajęciach to 20 zł od uczestnika (dziecko oraz opiekun). Specjalne bilety można zakupić online wybierając dni w których odbywać się będą poszczególne zajęcia. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona – kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.

Jeśli uczestnictwem w zajęciach zainteresowane są grupy zorganizowane prosimy o kontakt z Działem Edukacji (32 241 07 18 wew. 204) by ustalić dodatkowy termin zajęć.