Opublikowano: 02 lutego 2022

Świece z naturalnego wosku, etnopoduszki w kształcie wiejskiej chałupy czy malowidła przedstawiające tradycyjne lokalne zjawy – to tylko niektóre przedmioty, które wykonają najmłodsi mieszkańcy regionu w czasie tegorocznych „Etnoferii w Skansenie”, organizowanych przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

– Na pierwszy tydzień ferii zimowych zaplanowaliśmy przede wszystkim zajęcia warsztatowe, które odbędą się w galerii na parterze budynku administracyjnego. Z kolei drugi tydzień wypełniony będzie zabawami i atrakcjami odbywającymi się w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

I tak, 15 lutego  odbędą się warsztaty robienia maski karnawałowej „Zamaskowani”, podczas których uczestnicy zostaną zapoznani z obrzędami praktykowanymi w karnawale. Z przygotowanych materiałów plastycznych – tektury, farby, filcu, brokatu, wstążek – wykonają dla siebie maskę w wybranym wzorze: dziada, diabła albo niedźwiedzia.

Środa (16 lutego) będzie stał pod znakiem warsztatów pt. „Poduszki w stylu etno”, na których uczestnicy stworzą swoją puchową wersję szkoły z Wapienicy. Każdy otrzyma wykonaną z tkaniny bazę w kształcie chałupy, którą własnoręcznie ozdobi elementami z filcu i sznurka, a następnie odpowiednio uformuje do kształtu poduszki. Całość zostanie zszyta na maszynie przez prowadzącą warsztaty pracownicę muzeum.

Podczas kolejnego, (17. lutego) czwartkowego warsztatu robienia świec pt. „Magia wosku”, uczestnicy otrzymają słoiki, które – z pomocą prowadzących – wypełnią naturalnym woskiem, a następnie uzupełnią suszonymi kwiatami. Stworzone świece będą wspaniałą pamiątką, którą zabiorą ze sobą do domów.

Pierwszy tydzień ferii zakończy się w piątek (18 lutego) warsztatami pt. „Chodź, namaluj swój strach”. Zajęcia rozpoczną się od wspólnego czytania opowieści o dawnych wierzeniach ludowych i strachach (południcy, utopcu, czarownicy czy zmorze). Na podstawie usłyszanych przekazów, uczestnicy uwiecznią na płótnie własne wyobrażenia tych postaci.

Zajęcia przewidziane na pierwszy tydzień ferii będą się rozpoczynały o godzinie 11.00, zaś potrwają około dwóch godzin.

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne w warsztatach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 15 osób. Koszt uczestnictwa w zajęciach to 25 zł za osobę za każdy warsztat, opiekunowie – według cennika. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 32 241 07 18 wew. 204. Oferta skierowana jest dla gości indywidualnych muzeum. Podczas warsztatów konieczne będzie używanie maseczek ochronnych, dezynfekcja rąk oraz przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W drugim tygodniu ferii zajęcia będą się odbywać w terenie. Od wtorku (22. lutego) do piątku (25.lutego), w godzinach od 12.00 do 14.00, przewidziane jest rozpalanie ogniska (duże kręgi ogniskowe), przy którym można będzie się nie tylko ogrzać ale też upiec własny prowiant. O godzinie 11.00 przy wejściu do skansenu czekał będzie przewodnik, który oprowadzi po ekspozycji muzealnej i opowie o drewnianych obiektach wiejskich.

A jeśli w drugim tygodniu ferii aura będzie sprzyjała zimowym atrakcjom, to zaplanowano zabawy i animacje takie, jak rzut śnieżkami do celu, wyścig na sankach czy stawianie najwyższego bałwana. Będzie też można wypożyczyć sanki, wpłacając kaucję w kasie Muzeum. Zaś jeśli śniegu zabraknie, zorganizowane zostaną, między innymi podchody z poszukiwaniem tajemniczego przedmiotu ukrytego w jednej z chałup.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian lub odwołania wydarzeń ze względu na sytuację epidemiczną.