Zapraszamy miłośników przyrody na niezwykłe spotkanie z pszczelarzem – Henrykiem Działo – w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o 12.00. Tematem wiodącym pierwszego w tym sezonie spotkania będą owady zapylające i ich rola w przyrodzie. Na zakończenie uczestnicy stworzą własny domek dla pszczół.
Spacer ten będzie nie tylko okazją do odprężenia się na łonie natury, ale również doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat niezwykle istotnych dla ekosystemu zapylaczy.
Zapylacze, w tym przede wszystkim pszczoły, stanowią niezastąpioną część naszego ekosystemu – to one są odpowiedzialne za zapylanie roślin, dzięki czemu otrzymujemy owoce, warzywa oraz nasiona. W świecie owadów każda pora roku ma swoje znaczenie. Wiosną zapylacze rozpoczynają intensywną pracę, zapylając kwiaty roślin, które właśnie rozpoczynają swój cykl życia. W Polsce występuje wiele gatunków zapylaczy, w tym pszczół miodnych, dzikich i samotnic. Pszczoły miodne są najbardziej znane i hodowane przez ludzi ze względu na ich rolę w produkcji miodu, ale równie ważne są także dzikie pszczoły oraz samotnice, które również pełnią kluczową rolę w zapylaniu roślin. Etnospacer z pszczelarzem będzie wyjątkową okazją by bliżej poznać tajemniczy świat pszczół oraz dowiedzieć się jak można pomóc zapylaczom w ich codziennej pracy.
Pszczelarz przewodnik opowie tym jak stworzyć i prowadzić ogród przyjazny zapylaczom, poradzi jakie rośliny miododajne sadzić w ogrodach i na balkonach, dlaczego należy unikać stosowania pestycydów i innych środków chemicznych, które są szkodliwe dla owadów oraz dlaczego warto budować domy dla zapylaczy, które stanowią bezpieczne schronienie dla pszczół i innych owadów.
Na zakończenie spaceru i prelekcji uczestnicy wezmą udział w warsztatach budowania domków dla pszczół. Pod okiem eksperta uczestnicy na bazie przygotowanych konstrukcji będą budować budki dla pszczół, następnie będzie okazja by ozdobić swój domek malując własną konstrukcję, tak by przyciągała wzrok ludzi i owadów.
Dołącz do naszego spaceru przyrodniczego, aby dowiedzieć się więcej o fascynującym świecie zapylaczy i jak możemy wspierać ich populacje. Wspólnie możemy przyczynić się do ochrony przyrody i zachowania bioróżnorodności.
Bilety dostępne online – koszt udziału w zajęciach 40 zł (1 dziecko + 1 opiekun).