Opublikowano: 19 czerwca 2023

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na wyjątkową imprezę plenerową, której głównym elementem będzie celebrowanie zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. W programie wydarzenia znalazły się warsztaty, pokazy tańców regionalnych, wspólne śpiewanie pieśni z udziałem Kapeli Fedaków oraz…..celebracja najkrótszej nocy w roku z Mistrzem ceremonii, który poprowadzi wspólną zabawę.
Zanim jednak zaczniemy świętować, zapraszamy o godzinie 12.00 pod scenę, na której Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Śląsk zaprosi na “imieniny Jana Kochanowskiego”. Poeci – czytając jego utwory, przeniosą nas nas w świat pieśni i fraszek oraz na spokojną i radosną wieś. Na scenie usłyszymy: Iwonę Suwałę, Jana Strządałę, Lesława Nowarę, Jolantę Trelę – Ptaszyńską oraz Jarosława Kąkola – lidera zespołu Małe Kino, który zaśpiewa utwory utwory innego wielkiego poety – Jana Lechonia. Spotkanie literackie objął swoim patronatem Prezydent Miasta Chorzów.
Chętnych, którzy chcą się przygotować na Noc świętojańską w kreatywny sposób zapraszamy natomiast na warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów oraz zbieranie ziół i przygotowywanie zielników dla najmłodszych. Na warsztaty zaprosimy gości w godzinach:
godz. 13.30 – Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych
godz. 13.30 – Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci
godz. 15.30 – Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych
godz. 15.30 – Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci
Tak przygotowani spotkamy się na Dużej Łące o godzinie 17.00 gdzie powita wszystkich Mistrz ceremonii, który rozpocznie celebrację najkrótszej nocy w roku – w ognisku palone będą zioła, a kapłan będzie z nich wróżył. Jako że Kupała to także święto miłości, uczestnicy z pomocą pracowników Muzeum będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z przygotowanych wcześniej gałązek roślin, ziół i zbóż. W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci (według dawnych wierzeń kto go znalazł tego czekało bogactwo i zamożność). Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia. Dla chętnych par – nie lada wyzwanie – wspólne skakanie przez ognisko.
Plenerowe imprezy w skansenie nie mogą się obejść bez muzyki i tańców, dlatego też nie zabraknie warsztatów tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych, które poprowadzą artyści z Kapeli Fedaków. Niezależnie od wieku można będzie się nauczyć prostych układów tanecznych i przyśpiewek a zwieńczeniem tej współpracy będzie taniec na Dużej Łące. Na zakończenie wszyscy gromadą, ze śpiewem na ustach udadzą się nad staw – panny puszczać będą wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Jeśli uda się odnaleźć właścicielkę wianka, wówczas na ten wieczór zostają parą.
Plan szczegółowy:
godz. 12.00 – imieniny Jana Kochanowskiego – spotkanie z poezją mistrza, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział Śląsk zaprasza na wspólne czytanie poezji.
godz. 17.00 – Początek obrzędów związanych z Nocą Świętojańską na Dużej Łące. Wydarzeniu towarzyszy muzyka „na żywo” w wykonaniu Kapeli Fedaków.
godz. 13.30 – Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
godz. 13.30 – Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
godz. 15.30 – Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
godz. 15.30 – Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.