Opublikowano: 15 grudnia 2020
Sesja konserwatorska

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” 11 grudnia 2020 roku zorganizowało siódmą już sesję konserwatorską zatytułowaną „Żeliwo i emalia. Konserwacja przedmiotów wykonanych ze stopów żelaza z węglem oraz wyrobów emaliowanych”. Jej tematyka koncentrowała się wokół renowacji zabytkowego pieca żeliwnego, pochodzącego z miejscowości Wieszowa. Ze względu na otaczającą nas rzeczywistość spotkanie odbyło się online.

W czasie sesji przedstawione zostały następujące referaty:

„Garnki, talerze i panzerfausty – rybnicka Huta »Silesia« i jej wyroby w kontekście wieloaspektowych badań regionu” – mgr Marta Paszko z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu;

„Odlewnictwo żeliwa. Technologia” – mgr inż. Dariusz Kik reprezentujący Silesia Castings z Zabrza;

„Konserwacja pieca żeliwnego emaliowanego GPE-4723” – mgr Paulina Chyłka z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”;

„Maszynka do lodów jako przykład jednego z wyrobów odlewniczych i emaliowanych Huty Blachownia” – mgr Damian Adamczak z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”;

„Koneckie Zakłady Odlewnicze – historia i produkcja” –  mgr Paweł Roszak-Kwiatek z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom sesji za udział w niezwykle interesującym spotkaniu.

Dodatkowo w dniu sesji otwarliśmy dwie wystawy:

„Konserwacja pieca żeliwnego z miejscowości Wieszowa” – wystawa znajduje się w budynku głównym w galerii jednego eksponatu;

„Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo – garbarnia z Koniakowa” – jak sugeruje nazwa wystawa znajduje się w przeniesionej na teren naszego muzeum Garbarni z Koniakowa. Wystawa ta została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Mamy ogromną nadzieję, że już niedługo będziemy mogli w sposób bezpieczny zaprosić Państwa do oglądania obu wystaw.