Opublikowano: 28 maja 2021
#etnoopowieści

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka nowego cyklu „Święta zapomniane”, który to publikujemy w ramach podcastu #etnoopowieści. W cyklu tym przywołujemy święta, o których zwykle już nie pamiętamy, zwyczaje, które wyparliśmy ze zbiorowej pamięci, obrzędy niegdyś ważne, a dzisiaj pielęgnowane co najwyżej przez niewielkie wspólnoty lokalne.

Opublikowany odcinek dotyczy m.in. tradycji stawiania majów oraz dziadów. Co oznaczały drzewka przystrojone we wstążki z bibuły, które stawiano potajemnie w nocy i przed czyim domem się pojawiały? Dlaczego dziad, który pojawił się przy domostwie, nie był dobrym sygnałem i co znaczył? Czy takie gesty i znaki były jak współczesny status na Facebooku? Jakie inne żarty, wybryki i psikusy robili przed laty mieszkańcy naszego regionu i jak rozbujała była ich wyobraźnia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli w kolejnym odcinku serii „Święta zapomniane” pomysłodawczyni cyklu – dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik Działu Nauki naszego muzeum.

 

Platformy podcastowe

Przygotowane przez nas treści można aktualnie odsłuchać w ramach platform podcastowych:

 Anchor: #etnoopowieści – odcinek trzeci;

— Spotify: #etnoopowieści – odcinek trzeci.

#Anchor

#Spotify