Opublikowano: 14 grudnia 2019
Konserwacja komody z Goleszowa - komoda mazerowana

Podczas VI sesji konserwatorskiej w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprezentowano komodę mazerowaną z Goleszowa, którą wcześniej poddano zabiegom konserwatorskim. Obiekt wpisany jest do inwentarza muzealiów pod numerem GPE-4357 pozyskany został w 2009 roku. Datę jego wykonania można określić na przełom XIX i XX wieku. Mazerunek, zwany zamiennie fladrowaniem, jest techniką stosowaną głównie w meblarstwie ludowym, polegającą na malowaniu słojów drewna naśladujących szlachetniejsze i droższe gatunki na sprzętach wykonanych z mniej wartościowego materiału. Za najlepiej nadające się do imitowania gatunki uważano buczynę, brzozę, olchę oraz sosnę i świerk, ponieważ ich właściwości pozwalały na dobre i trwałe barwienie.

Drewniany mebel, o wymiarach 126 cm długości, 90 cm wysokości i 61 cm głębokości, ma prostą budowę skrzyniową i trzy szuflady zamykane na klucz. Krawędzie blatu są profilowane z trzech stron, a lico zdobione jest między szufladami listowaniem o frezie wklęsło-wypukłym. W szufladach znajdują się pojedyncze zamki, zamontowano w nich także po dwa uchwyty z dekoracyjnym szyldem z motywem roślinnym. Na mechanizmach zamykających widnieje znak wiedeńskiego urzędu patentowego „PATENTE WIEN”. Nogi wytoczone zostały w kształcie spłaszczonych kul.

W komodzie przechowywano głównie bieliznę oraz cenne drobiazgi, ponieważ szuflady były zamykane na klucz. Służyła ona również jako miejsce do ekspozycji różnych przedmiotów, zwłaszcza ołtarzyków lub innych dewocjonaliów kupionych na odpustach. Na wsi meble te zaczęły się pojawiać pod koniec XIX wieku, głównie pod wpływem mody miejskiej, i wyparły niemal całkowicie skrzynie oraz częściowo szafy. Stały zazwyczaj obok okna lub przy środkowej części ściany w izbie paradnej, stanowiąc jej centralny punkt.

Wystawę czasową, na której prezentowana jest komoda, można oglądać do 28 lutego 2020 r.

Komoda mazerowana z Goleszowa - Skansen Chorzów