Opublikowano: 03 września 2019
Moniuszko pod strzechy

Moniuszko pod strzechy

Już we wrześniu Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na cztery wyjątkowe koncerty muzyczne w ramach Festiwalu pn. Moniuszko pod strzechy. To niezwykłe przedsięwzięcie związane jest z Rokiem Moniuszkowskim, w którym świętujemy 200 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wacław Golonka – organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.

W niezwykłej scenerii naszego Muzeum światowej klasy muzycy i artyści zaprezentują utwory Moniuszki w czterech odsłonach muzycznych. Uczestnicy wydarzenia po raz kolejny będą mogli się przekonać, jak wszechstronny – ale też ciągle zbyt mało znany – jest dorobek ojca narodowej opery polskiej – mówi Artur Madaliński, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

W ramach cyklu koncertowego usłyszymy zatem znane utwory wybitnego kompozytora w interpretacjach jazzowych. Wykona je Włodek Pawlik, wybitny muzyk jazzowy i laureat nagrody Grammy, który wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki. Na unikatowych sukach biłgorajskich – instrumentach ludowych zrekonstruowanych na podstawie akwareli Wojciecha Gersona – zagra uznana w świecie multiinstrumentalistka – Maria Pomianowska, która (wraz ze swoim zespołem) wprowadzi słuchaczy w magiczny świat rzadko granych pieśni Moniuszkowskich.

Widowisko „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i srebrna góra” to z kolei komedia muzyczna oparta na faktach z życia twórcy „Halki”. W postać kompozytora wcieli się Dariusz Niebudek – laureat wielu prestiżowych nagród aktorskich (m.in. Złotej Maski), natomiast partie operowe wykonają wybitni artyści muzyczni: Aleksandra Hofman i Adam Baumann, znany publiczności z m.in. „Grzesznego żywota Franciszka Buły” czy „Skazanego na Bluesa”. „Prząśniczki”, „Pieśń wieczorna”, „Dziad i Baba” oraz inne utwory zawarte w „Śpiewniku Domowym” Moniuszki usłyszymy natomiast w tradycyjnej odsłonie w wykonaniu Marcina Wolaka (bas – baryton), Katarzyny Ćwiek (mezzosopran) oraz Pawła Kubicy (fortepian).

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” to znakomite miejsca do prezentacji muzyki Stanisława Moniuszki. Dzięki swojej unikalnej ekspozycji nie tylko przybliża życie Polaków w czasach kiedy żył i tworzył Moniuszko, ale też ściśle koresponduje z muzyką kompozytora, który stare sprzęty czy tradycje i zwyczaje dawnej wsi często czynił bohaterami swoich pieśni.

Wstęp na koncert organizowane w ramach wydarzenia „Moniuszko pod strzechy” jest bezpłatny. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ul. Parkowa 25 (wejście od strony al. Harcerskiej).

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i organizowany jest w ramach Roku Moniuszkowskiego.

Moniuszko pod strzechy

Program festiwalu Moniuszko pod strzechy

8 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

MONIUSZKO NA LUDOWO

Maria Pomianowska z zespołem — Suki biłgorajskie, śpiew

 

15 września 2019 godz. 17.00 | Wstęp wolny od 16.00

MONIUSZKO – MISTRZ PIEŚNI I MINIATURY FORTEPIANOWEJ

Katarzyna Ćwiek – sopran

Marcin Wolak – bas

Paweł Kubica – fortepian

 

22 września 2019 godz. 16.00 | Wstęp wolny od 15.00

WIDOWISKO MUZYCZNE PT. „KRÓTKIE SŁABOŚCI, CZYLI MONIUSZKO I SREBRNA GÓRA”

Występują: Dariusz Niebudek, Adam Baumann, Aleksandra Hofman

Akompaniament: Wacław Golonka

Scenariusz: Tomasz Lerski

Reżyseria: Janusz Kukuła

 

29 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

JAZZ MONIUSZKO

Włodek Pawlik (Fortepian)

 

Dyrektor artystyczny festiwalu Moniuszko pod strzechy: dr hab. Wacław Golonka