Opublikowano: 26 maja 2022
Na ratunek drewnu - skansen Chorzów - fumigacja - 6

Celem dwuletniego zadania jest konserwacja pięciu zabytkowych obiektów kubaturowych stanowiących część ekspozycji terenowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W ubiegłym roku wykonano wymianę poszycia dachowego na chałupie z Frydka, a także przeprowadzono fumigację spichlerza dworskiego z Bujakowa. Obecnie w muzeum ruszyły prace związane z fumigacją budynku karczmy ze Świeczyńca. W dalszej kolejności renowacji poddane zostaną: chałupa groniowa z Brennej (fumigacja) oraz szopa na siano z Kobióra (wymiana poszycia).

Fumigacja to jedna z metod na zwalczanie szkodników drewna. Podczas  zabiegu stosuje się toksyczny gaz, który wnika głęboko w drewno zabijając szkodniki. Przed gazowaniem zabezpiecza się i uszczelnia budynek by substancja aktywna nie wydostawała się na zewnątrz. Po zakończeniu procesu odgazowuje się obiekt.  W czasie prac obiekty  zostaną szczelnie „opakowane” w foliowe namioty i zabezpieczone. Następnie ich konstrukcja będzie odczyszczona i nasycona środkiem impregnującym, zabezpieczającym  przed atakiem owadów i grzybów, a także zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem się ognia.

 

►W związku z prowadzonymi pracami prosimy o respektowanie wygrodzenia jakie zostało wytyczone wokół obiektu i o bezwzględnie nie przekraczanie wyznaczonego taśmą obszaru◄

 

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 140 000 zł.