Opublikowano: 01 kwietnia 2022
Wnętrze spichlerza dworskiego z Bujakowa - skansen w Chorzowie

Celem dwuletniego zadania jest konserwacja pięciu zabytkowych obiektów kubaturowych stanowiących część ekspozycji terenowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W ubiegłym roku wykonano wymianę poszycia dachowego na chałupie z Frydka, a także przeprowadzono fumigację spichlerza dworskiego z Bujakowa. Obecnie muzeum przygotowuje się do przeprowadzenia fumigacji budynku karczmy ze Świeczyńca. W dalszej kolejności renowacji poddane zostaną: chałupa groniowa z Brennej (fumigacja) oraz szopa na siano z Kobióra (wymiana poszycia).

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 140 000 zł.

Fumigacja to jedna z metod na zwalczanie szkodników drewna. Podczas  zabiegu stosuje się toksyczny gaz, który wnika głęboko w drewno zabijając szkodniki. Przed gazowaniem zabezpiecza się i uszczelnia budynek by substancja aktywna nie wydostawała się na zewnątrz. Po zakończeniu procesu odgazowuje się obiekt.  W czasie prac obiekty  zostaną szczelnie „opakowane” w foliowe namioty i zabezpieczone. Następnie ich konstrukcja będzie odczyszczona i nasycona środkiem impregnującym, zabezpieczającym  przed atakiem owadów i grzybów, a także zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Wnętrze spichlerza dworskiego z Bujakowa - skansen w Chorzowie

„Zachowanie historycznego dziedzictwa regionu jakim są obiekty kubaturowe znajdujące się na ekspozycji naszego muzeum jest dla nas priorytetem. O atrakcyjności tego miejsca stanowi nie tylko odpowiednia aranżacja wnętrz i prezentacja obiektów, ale i fachowa konserwacja oraz zabezpieczenie przed niszczeniem. Cieszymy się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również docenia te wysiłki i wspiera nasze przedsięwzięcie” – mówi dr Artur Madaliński, dyrektor muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Podsumowaniem zadania będzie wystawa czasowa prezentująca obiekty przed i po konserwacji wraz z opisem podjętych działań oraz historią odrestaurowanych obiektów. W ramach projektu zaplanowano także realizację krótkiego filmu promocyjnego prezentującego poszczególne etapy procesu konserwacji budynków.

Ponadto, dokumentacja wszystkich poddanych renowacji obiektów – w tym ich elementów konstrukcyjnych – zostanie zdigitalizowana.

Zaplanowane w projekcie działania będą kolejnym krokiem w procesie rewitalizacji obiektów kubaturowych, tworzących muzealną ekspozycję na wolnym powietrzu. W poprzednich latach wymieniona została strzecha w chałupie z Kaliny. Oprócz tego kompleksowo zmodernizowany został muzealny system przeciwpożarowy, który poszerzono o system sygnalizacji antywłamaniowej i monitoring wizyjny.

Wnętrze spichlerza dworskiego z Bujakowa - skansen w Chorzowie

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Uwaga! W związku z prowadzonymi pracami od 1 kwietnia karczma będzie nieczynna na czas przeprowadzenia pełnej fumigacji.

Na ilustracjach wnętrze spichlerza dworskiego z Bujakowa, którego fumigację przeprowadzono w zeszłym roku.