Opublikowano: 07 czerwca 2021
Na św. Jana - grafika zapraszająca na imprezę

Serdecznie zapraszamy na pokazy związane z obchodami Nocy Świętojańskiej. Naszą inscenizację rozpocznie wspólne ustawienie i rozpalenie ogniska, zaś  prowadzący ceremonię, objaśni czym była Noc Kupały, jak obrzędowość chrześcijańska nawiązuje do dawnych pogańskich zwyczajów, a także jakie jest znaczenie ognia. W ognisku palone będą zioła, a kapłan będzie z nich wróżył chętnym.

Jako że Kupała to także święto miłości, plecione będą przez dziewczęta wianki z zebranych kwiatów i ziół. Połączone wiankami pary pójdą potem na poszukiwanie kwiatu paproci – kto go znajdzie tego czeka bogactwo i zamożność.

Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia, a pary będą skakać przez ognisko trzymając się za ręce. Na zakończenie wszyscy gromadą ze śpiewem udają się nad wodę – po jednej stronie ustawiają się dziewczęta, po drugiej mężczyźni. Panny puszczają wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Który wyłowi wianek szuka panny, która go puściła. Jeśli ją znajdzie na ten wieczór są parą.

Całość pokazów uświetni przedstawienie „Płyń wianeczku płyń”, w którym udział wezmą czterometrowe lalki teatru „Akademia Wyobraźni”.

19 czerwca 2021 | 17:00 – 20:00

► Bilety w cenie: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy.