Opublikowano: 24 czerwca 2022
Grafika promująca Noc Świętojańską w chorzowskim skansenie - 2022

Serdecznie zapraszamy na pokazy związane z obchodami Nocy Świętojańskiej. Naszą inscenizację rozpocznie Mistrz ceremonii, który powita uczestników i objaśni czym była Noc Kupały, jak obrzędowość chrześcijańska nawiązuje do dawnych pogańskich zwyczajów, a także jakie jest znaczenie ognia. W ognisku palone będą zioła, a kapłan będzie z nich wróżył chętnym.

Jako że Kupała to także święto miłości, plecione będą przez dziewczęta wianki z zebranych kwiatów i ziół. Połączone wiankami pary pójdą potem na poszukiwanie kwiatu paproci – kto go znajdzie tego czeka bogactwo i zamożność.

Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia, a pary będą skakać przez ognisko trzymając się za ręce. Na zakończenie wszyscy gromadą ze śpiewem udają się nad wodę – po jednej stronie ustawiają się dziewczęta, po drugiej mężczyźni. Panny puszczają wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Który wyłowi wianek szuka panny, która go puściła. Jeśli ją znajdzie na ten wieczór są parą.

Całość pokazów uświetnią dawne pieśni sobótkowe i proste układy tańców regionalnych przygotowane przez Kapelę Fedaków.

 

► Kiedy? 25.06.2022

► O której? 17.00 – 20.00

 

Bilety w cenach (szczegóły w cenniku):

– normalny: 15 zł

– ulgowy: 10 zł

Bilety można również kupować online.

Uwaga: zmiany w strefach parkingowych 25 czerwca

  • 25 czerwca 2022 roku, Goście Parku (z wyłączeniem autokarów) na wjeździe uiszczać będą zryczałtowaną opłatę parkingową w wysokości 30,00 zł. Nie będzie możliwości walidacji biletów parkingowych. Klienci restauracji wjeżdżający w tym dniu na teren Parku Śląskiego również są zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 30,00 zł.
  • W w/w terminie wjazd możliwy dla posiadaczy zezwoleń uprawniających na wjazd do Parku Śląskiego (zezwolenie składa się z karty magnetycznej oraz zalaminowanego druku), jednakże system weryfikacji zezwoleń zostanie wyłączony, dlatego konieczne jest posiadanie zalaminowanego druku.
  • Koszt za wjazd autokaru wynosi 50,00 zł.
  • Więcej o strefach parkingowych na stronie Parku Śląskiego

Plakat nocy świętojańskiej 2022