Opublikowano: 10 lutego 2021
Garbarnia - skansen Chorzów - wnętrze garbarni

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak dawniej oprawiano skórę i poznać tajniki pracy garbarza, to koniecznie musicie odwiedzić wystawę „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”, która powstała w budynku garbarni z Koniakowa znajdującym się na terenie Muzeum. Wystawa jest unikatowa, bo łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

– Sposób prezentacji wystawy nawiązuje do współczesnych trendów w muzealnictwie, czyli wprowadzania rozwiązań multimedialnych i rezygnację ze stosowania plansz, z nierzadko długimi i skomplikowanymi tekstami. W tym przypadku zwiedzanie wystawy oparte jest raczej na podobieństwach do spektaklów „światło i dźwięk”, niż do rozwiązań opartych na umieszczaniu treści na ekranach. Dzięki temu zabytek jest w minimalnym stopniu wypełniony nowoczesnością, natomiast zwiedzający w ciągu kilku minut w atrakcyjny sposób mogą zapoznać się z historią budynku i procesem garbowania – mówi Paweł Roszak-Kwiatek, współtwórca wystawy, pracownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych.

Garbarnia - skansen Chorzów - narzędzia garbarza

Wchodząc do wnętrza garbarni zwiedzających wita lektor, który w charakterystycznej, koniakowskiej gwarze opowiada o pracy w dawnej garbarni. Wraz z opowieścią podświetlają się poszczególne przestrzenie – kadzie, narzędzia i skóry. Większości rzeczy można dotknąć, a nawet…powąchać.

Garbarnia - skansen Chorzów - próbki kory drzew

Chcieliśmy, aby każdy mógł odwiedzić naszą wystawę, dlatego została ona dostosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych, niewidzących i niedowidzących – mówi Wojciech Madeja  współtwórca wystawy, pracownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych

Nad skórami umieszczono tabliczki z informacjami odnośnie ich typu. Duże, kontrastowe napisy, wykonane alfabetem Braille’a, pozwolą na zapoznanie się z informacjami osobom niewidomym i niedowidzącym.

Garbarnia - skansen Chorzów - model 3D

Jest też wydrukowany za pomocą drukarki 3D model przestrzenny wnętrza garbarni, co dodatkowo ułatwia wyobrażenie sobie tej przestrzeni osobom z dysfunkcją wzroku – dodaje Wojciech Madeja.

Autorzy wystawy liczą na duże zainteresowanie, bo i sam obiekt jest unikatowy na skalę kraju, a po latach został ponownie udostępniony publiczności.

Wystawę „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.