Opublikowano: 04 października 2019
No bo nic nas tak nie rusza jak te damy w kapeluszach - wystawa - kolekcja Antoniego Kreisa

Od 1. października w naszym muzeum oglądać można nową wystawę czasową, zatytułowaną No bo nic nas tak nie rusza jak te damy w kapeluszach. Wystawa prezentuje fotografie i pocztówki z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Antoniego Kreisa. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii oraz reprintów przedstawiających kobiety w fantazyjnych nakryciach głowy – niezaprzeczalnym atrybucie modnych dam pod koniec XIX i z początku XX wieku.

Kolekcja przedstawia niewielką tylko część bogactwa form tego elementu kobiecego ubioru. Kapelusze – zarówno damskie, jak i męskie – zakładano przede wszystkim w celach praktycznych: miały chronić przed słońcem lub deszczem. Kiedy jednak uważnie spojrzymy na prezentowane zdjęcia, dostrzeżemy, że funkcja praktyczna nie była dla projektantów nakryć głowy najważniejsza. Co najmniej równie istotna była funkcja estetyczna – chodziło przecież także o to, aby pięknie wyglądać.

Prezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają także wizerunki eleganckich pań, pary lub dowcipnie przebrane dzieci.

Od strony technicznej kolekcja składa się z odbitek utrwalonych na tzw. papierach solnych lub wykonanych najbardziej popularną na przełomie XIX i XX wieku techniką albuminową. W obu wypadkach zdjęcia podklejone są przemyślnie i fantazyjnie ozdobionymi tekturkami. Najnowsze z prezentowanych fotografii wykonano już po upowszechnieniu się techniki srebrowo-żelatynowej, na papierze, jaki znamy również dzisiaj.

Jak każda kolekcja, także i ta znaczona jest nostalgią. Żal ręcznie pisanych kartek pocztowych i nieco sztywnej, choć eleganckiej mody retro, której echa regularnie powracają w najnowszych kreacjach światowych projektantów. A najbardziej nam żal fantazyjnych kapeluszy…

Antoni Kreis – polski artysta fotograf. Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Od wielu lat pracownik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Więcej o autorze wystawy przeczytać można tutaj.

Wystawa No bo nic tak nie rusza, jak te damy w kapeluszach | Galeria Na Piętrze, budynek Dyrekcji | Bilety w cenie 12 zł i 8 zł.