Opublikowano: 24 kwietnia 2025

Zbliża się jedna z najbardziej oczekiwanych imprez kulturalnych tego roku – NOC MUZEÓW!

W jubileuszowym roku – świętując 50-lecie naszego Muzeum – zapraszamy Was na wyjątkową edycję Nocy Muzeów, gdzie przeniesiemy się do czasów, w których życie na wsi było pełne nie tylko codziennego trudu, ale i magii, obrzędów oraz… mroku.

Tegoroczna tematyka skupia się na dawnych zwyczajach i obrzędowości ludowej. Sięgniemy po motywy dobrze znane – narodziny, zamążpójście, śmierć – ale opowiemy o nich z perspektywy prawdziwej historii. Nie tej z książek, lecz tej przekazywanej szeptem – w izbach, przy ogniu, wśród cieni drewnianych chat.

Na skansenowskich dróżkach pojawią się tajemnicze postacie – wiejskie kobiety i mężczyźni, dusze przeszłości – które snuć będą opowieści o tym, co naprawdę wydarzyło się we wsi. W ich słowach ożyją losy dawnych mieszkańców, rytuały przejścia, ludowe wierzenia, a także opowieści wyciągnięte z regionalnych podań i legend.

Uczestnicy przejdą w grupach przez teren wyznaczoną trasą wraz z przewodnikiem. W nieprzeniknionych ciemnościach XIX wiecznej wsi – wzdłuż trasy – na naszych gości będą czyhać strachy i demony.

Wysoki poziom grozy zapewnią aktorzy Teatru Złego*. Niech Was nie zwiedzie sielski obraz dawnej wsi – tej nocy poznacie ją taką, jaka była naprawdę: pełną emocji, tajemnic, wierzeń i grozy codzienności!  Przyjdźcie. Posłuchajcie. Doświadczcie. Historie prawdziwe czekają właśnie na Was…

 

A na koniec oprowadzania, aby zniwelować strach po mrocznym zwiedzaniu, będzie na Was czekać strefa gastro!

Na burczący ze strachu brzuch dobrze w końcu wrzucić coś na ząb.

Na Noc Muzeów obowiązuje jeden bilet w cenie 20 złotych.

Pula biletów wynosi 3000 sztuk.

Bilety dostępne jedynie online.

Podajemy najważniejsze informacje :

– wejście pierwszej grupy o godzinie 18.00, ostatnie wejścia ok. 23.00

– oprowadzanie po terenie potrwa ok. 40 minut

– ilość osób w grupie: ok. 60

– kolejność wejścia będzie zależeć od ustawienia w kolejce

– pod koniec oprowadzania uczestnicy zostaną podprowadzeni pod strefę gastro

_____________________________________________________________________________

* Teatr Zły to kolektyw artystyczny oferujący spektakle oparte na motywach śląskich legend i symboli popkulturowych. W swoich przedstawieniach wykorzystuje różnorodne techniki sceniczne – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima czy fireshow – dzięki czemu buduje niesamowite, pełne aury tajemnicy spektakle. W swoich spektaklach teatr opowiada o Śląsku, kształtując w ciekawy i zabawny sposób wiedzę o naszym regionie i wprowadzając śląskie słownictwo.