Opublikowano: 15 września 2021

Jeśli chcesz rozwinąć umiejętności szybkiego kojarzenia faktów, rozwiązywania zagadek i zdobyć odznakę  etnodetektywa – zapraszamy do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na nową grę terenową przygotowana przez pracowników skansenu.

– Pomysł na powstanie tego typu gry powstał podczas pandemii, kiedy nie można było oprowadzać grup, a zwiedzać nasze muzeum można było wyłącznie indywidualnie – mówi Przemysław Badura, adiunkt muzealny, pomysłodawca i autor gry. W założeniu każdy kto zechce wziąć udział w zabawie i zabierze mapkę, będzie mógł w ciekawy sposób zwiedzić nasze muzeum, a przy tym poznać postaci śląskich strachów.

Odwiedzający muzeum mogą przy wejściu zabrać mapkę „Poszukiwaczy zaginionych strachów” i zgodnie ze wskazówkami zawartymi w jej środku udać się na spacer, rozwiązując po drodze wierszyki- zagadki. Odpowiedzi na nie będzie można zapisać na mapie, a ze wskazanych numerami liter ułożyć hasło – rozwiązanie.

Podpowiedzi są zawarte zarówno w obiektach na terenie muzeum jak i na drugiej stronie mapki, gdzie przedstawione zostały postaci straszków śląskich. Autorką ilustracji jest Urszula Furmańska, młoda projektantka graficzna z Pszczyny, studentka ASP w Katowicach, która współpracuje z muzeum i jest autorką oprawy graficznej mapki.

– Praca nad stworzeniem wyobrażeń straszków była wyzwaniem, które przyniosło mi sporo satysfakcji – mówi Furmańska – Chciałam oddać indywidualny, nieco mroczny i magiczny charakter każdej z postaci, zachowując przy tym ich ludzkie cechy. Mam nadzieję, że postacie te są zarazem niesamowite i sympatyczne, a każde ich wspomnienie będzie kojarzyło się ze stworzonymi przez mnie wyobrażeniami.

Projektantka z Pszczyny stworzyła galerię barwnych postaci od diabła kurzącego fajkę, przez rudobrodego Skarbnika w górniczym czako po zielonoskórego utopca z błoną miedz palcami.

– Wszystkie one zgodne są z charakterystyką jaka znamy z opisów i przekazów które zachowały się po dziś dzień – dodaje Badura.

Uwieńczeniem spaceru po muzeum i rozwiązanej gry jest dyplom oraz odznaka etnodetektywa, które będzie można kupić w sklepiku znajdującym się przy bramie głównej do muzeum. Odznaka etnodetektywa została wykonana zgodnie z charakterem miejsca  – z surowego drewna, na którym wygrawerowano logo muzeum oraz symboliczną odznakę detektywistyczną.

– Przeszłość tworzą zarówno ślady dotykalne – chałupy, spichlerze, młyny – jak i te ulotne i nieuchwytne: dawne wierzenia, zwyczaje, przesądy czy rytuały – mówi dyrektor muzeum dr Artur Madaliński – Biorąc udział w grze „Poszukiwacze zaginionych strachów” dowiemy się wiele o wierzeniach naszych przodków i przekonamy się, jak często także my – współcześni – ulegamy myśleniu magicznemu. Mam nadzieję że nowa atrakcja pozwoli zanurzyć się w urzekający świat dawnej wsi i sprawi naszym gościom wiele zabawy.

Mapka “Poszukiwacze zaginionych strachów” – egzemplarze bezpłatne w kasie muzeum

Dyplom etnodetektywa – 5 zł – do kupienia w kasie muzeum

Odznaka etnodetektywa  10 zł – do kupienia w kasie muzeum