Opublikowano: 15 września 2021

Jeśli chcesz rozwinąć umiejętności szybkiego kojarzenia faktów, rozwiązywania zagadek i zdobyć odznakę  etnodetektywa – zapraszamy do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na grę terenową przygotowana przez pracowników skansenu.

Pomysł na powstanie tego typu gry powstał podczas pandemii, kiedy nie można było oprowadzać grup, a zwiedzać muzeum można było wyłącznie indywidualnie. W założeniu każdy kto zechce wziąć udział w zabawie i zabierze mapkę, będzie mógł w ciekawy sposób zwiedzić nasze muzeum, a przy tym poznać postaci śląskich strachów.

Odwiedzający muzeum mogą przy wejściu zabrać mapkę „Poszukiwaczy zaginionych strachów” i zgodnie ze wskazówkami zawartymi w jej środku udać się na spacer, rozwiązując po drodze wierszyki- zagadki. Odpowiedzi na nie będzie można zapisać na mapie, a ze wskazanych numerami liter ułożyć hasło – rozwiązanie.

Podpowiedzi są zawarte zarówno w obiektach na terenie muzeum jak i na drugiej stronie mapki, gdzie przedstawione zostały postaci straszków śląskich. Autorką ilustracji jest Urszula Furmańska, młoda projektantka graficzna z Pszczyny, studentka ASP w Katowicach, która współpracuje z muzeum i jest autorką oprawy graficznej mapki. Jak twierdzi artystka poprzez rysunki chciała oddać indywidualny, nieco mroczny i magiczny charakter każdej z postaci, zachowując przy tym ich ludzkie cechy.

Projektantka z Pszczyny stworzyła galerię barwnych postaci od diabła kurzącego fajkę, przez rudobrodego Skarbnika w górniczym czako po zielonoskórego utopca z błoną miedz palcami. Wszystkie one zgodne są z charakterystyką jaka znamy z opisów i przekazów które zachowały się po dziś dzień.

Uwieńczeniem spaceru po muzeum i rozwiązanej gry jest dyplom oraz odznaka etnodetektywa, które będzie można kupić w sklepiku znajdującym się przy bramie głównej do muzeum. Odznaka etnodetektywa została wykonana zgodnie z charakterem miejsca  – z surowego drewna, na którym wygrawerowano logo muzeum oraz symboliczną odznakę detektywistyczną.

Mapka “Poszukiwacze zaginionych strachów” – egzemplarze bezpłatne w kasie muzeum

Dyplom etnodetektywa – 5 zł – do kupienia w kasie muzeum

Odznaka etnodetektywa  10 zł – do kupienia w kasie muzeum