Opublikowano: 11 kwietnia 2022

Organizowany przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną wpisuje się w coroczną tradycje przygotowywania prac, związanych z tematyką Świąt Wielkiej Nocy. W poprzednich latach uczestnicy przygotowywali świąteczne pisanki, zaś w tym roku zadaniem konkursowym było przygotowanie wielkanocnej palmy.

– Po raz pierwszy w historii chorzowskiego skansenu ocenialiśmy palmy wielkanocne. Mimo naszych obaw – czy i w jakim stanie dotrą do nas tak niezwykłe, nienormatywne przesyłki – otrzymaliśmy 138 prac wykonanych z niezwykłą starannością, dbałością o detal a przede wszystkim wspaniale wpisujących się w tradycje wykonywania tego symbolu niedzieli palmowej i świąt – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji.

Celem konkursu, organizowanego przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” było upowszechnianie wiedzy na temat kultury Górnego Śląska, w tym jego tradycji, języka i pozostałych elementów dziedzictwa kulturowego tego regionu.

Podczas plenerowej imprezy „Wielkanoc na Śląsku” w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom.

W kategorii klas I – III zwyciężył Igor Pawlak, kolejne miejsca zajęli Emilia Vasileiadow i Kinga Kliś, wyróżnienie otrzymała Wiktoria Niedrygoś. Spośród prac uczniów klas IV-VI najładniejsza prace wykonała Zuzanna Hibner, kolejni byli Hubert Sobowiak i Krystian Ciećka, wyróżnienie otrzymała Lena Piątkowska. W grupie uczniów najstarszych klas – VII – VIII – zwyciężyła Wiktoria Gros, za nią byli Larysa Sojda i Damian Olejnik zaś wyróżnienie przypadło Zuzannie Palacz.

Palmy zostały wystawione przy wejściu do Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, tak by każdy mógł podziwiać nadesłane i wyróżnione prace.

Zwycięzcom i laureatom gratulujemy.