Opublikowano: 26 października 2023

Jesień i zima na dawnej wsi to przede wszystkim prace domowe – do tego nawiązywać będą wydarzenia zaplanowane na najbliższe miesiące w muzeum, które udostępni dla gości sale warsztatowe i tematyczne ekspozycje. To doskonała okazja, by w sposób twórczy spędzić długie jesienno-zimowe wieczory.

W chorzowskim skansenie będzie można wziąć udział w warsztatach poświęconych wróżbom (Katarzynki, Andrzejki) a także tradycjom adwentowym. W programie znajdą się zajęcia dla dorosłych (soboty) oraz rodzin z dziećmi (niedziele). Podczas warsztatów można będzie wykonać kalendarze adwentowe, zabawki ze słomy, podłaźniczki oraz modne w ostatnim czasie koszulki ze świątecznym motywem, który będzie nawiązywać do tradycyjnych wzorów regionalnych. Przygotowane przez Dział Edukacji i Popularyzacji stemple, obrazki w linorycie będą prostą bazą do własnych, oryginalnych kompozycji. Warto zauważyć, że takie przedmioty mogą być również nietuzinkowym prezentem dla najbliższych. Specjalne warsztaty dedykowane dorosłym odbiorcom przygotuje również Anna Niedzielska z pracowni Snop Design by Niedzielska, którą w czasie letnim można było spotkać przy pracy na terenie skansenowskiej ekspozycji. Tym razem zajęcia z twórczynią dotyczyć będą wykonania ozdób świątecznych z użyciem wikliny. Informacje na temat terminów warsztatów publikowane będą na stronie www muzeum oraz w mediach społecznościowych (liczba miejsc ograniczona).

Z nadejściem jesieni zmieniają się również zasady zwiedzania Muzeum. Z uwagi na bezpieczeństwo zbiorów i niekorzystne warunki atmosferyczne ekspozycja udostępniana będzie tylko częściowo – w listopadzie MGPE zaprosi na wizytę w Beskidzie Śląskim – dla zwiedzających dostępne będą wszystkie zagrody z tego regionu. W grudniu przeniesiemy się w świąteczny klimat, który można będzie podziwiać w specjalnie przygotowanych obiektach ekspozycji: chałupie z Istebnej, szkole z Wapienicy, zagrodzie bogatego chłopa z Goleszowa, chacie sołtysa ze wsi Katowice oraz kościele z Nieboczów. Te obiekty oczarują bożonarodzeniowym wystrojem i z pewnością zainspirują do ozdobienia własnego domu w tradycyjny sposób. Od listopada obowiązuje tańszy bilet spacerowy w cenie 10 zł, w ramach którego można również zwiedzać wystawy czasowe.