Opublikowano: 25 października 2022

Niewątpliwą wartością tego wydarzenia, organizowanego na terenie skansenu od kilkunastu lat  jest gromadzenie w jednym miejscu pasjonatów w różnym wieku – oczywiście dominującą grupą są uczniowie ale nie brakuje także twórców dorosłych, którzy również mają możliwość startu w konkursowych zmaganiach.

25 października w odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie tegorocznym, a efekty prac uzdolnionych artystów można podziwiać na ekspozycji Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Zgodnie z tradycją – w tym samym czasie, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” prezentuje obrazy laureatów konkursu z 2021 roku.

– Mamy to szczęście, że możemy zaobserwować jak powstają te obrazy, podejrzeć twórców podczas pracy  na terenie skansenu. Z podziwem i satysfakcją patrzymy jak inspiruje ich krajobraz naszej ekspozycji. Zapełniająca się lista zgłoszeń w tym roku, która przekroczyła 1300 uczestników jest dowodem na to, jak ogromna jest potrzeba spotkania, konfrontacji  po czasie odizolowania i niepokoju jaki wprowadziła pandemia. Zachęcając do zapoznania się z nagrodzonymi pracami podczas obu wystaw,  już dziś zapraszam do uczestnictwa w przyszłorocznej XVIII edycji – podsumowuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.

Piknik malarski „Sielskie Klimaty”, odbywający się od kilkunastu lat w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, jest cykliczną imprezą, której celem jest rozwijanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa. Prace plastyczne powstają w plenerze w wyniku inspiracji ekspozycją muzealną prezentującą tradycyjne drewniane budownictwo ludowe. Organizatorami wydarzenia były Chorzowskie Centrum Kultury, Starochorzowski Dom Kultury, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Wystawa prezentowana w chorzowskim skansenie obejmuje 28 prac, które powstały w 2021 roku. Był to pierwszy po pandemiczny plener, który ponownie zebrał wszystkich uczestników w jednym czasie i w jednym miejscu. Wystawa potrwa do marca 2023.

Lista laureatów tegorocznych „Sielskich Klimatów”